Privatizace a sliby prosperity

Devadesátá léta se v České republice nesla ve znamení horlivého prosazování kapitalismu a zrodilo se Ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci. Uprostřed spěchu se kupónová privatizace objevila jako světlo naděje pro průměrné občany snící o bohatství. Za pouhých 1035 korun se mohl kdokoli stát akcionářem státních podniků. Zdánlivě jednoduchá metoda, inspirovaná kanadským modelem, byla zavedena pod vedením ekonomických reformátorů a v Čechách se velmi rychle ujala. Kuponovou knížku si i přes varování ekonomů koupilo 8,5 milionu lidí.

Zdroj: Youtube

Vzestup harvardského kapitálu

V tomto zápalu založil Kožený společnost Harvard Capital and Consulting a postavil se do pozice průkopníka hnutí kupónové privatizace. S promyšlenou marketingovou strategií v čele s agenturou Mark BBDO Kožený sliboval astronomické výnosy – "jistotu desetinásobku" – a nalákal více než milion Čechů, aby s ním investovali. Slib desetinásobného výnosu se však brzy zvrhl, protože investoři začali pociťovat první pocity zrady.

Koženého bahamské útočiště

Když se český sen o rychlém zbohatnutí začal hroutit, vydal se Kožený na Bahamy, které se nakonec staly jeho trvalým únikem. Jeho nově získané irské občanství v roce 1995 předznamenalo chmurnou realitu – Kožený se už nevrátí a slibované bohatství se pro mnohé z jeho investorů nikdy nenaplní.

Právní bezvýchodnost

Navzdory mezinárodnímu zatykači vydanému v roce 2003 žil Kožený životem v nestydatém luxusu, měl sídlo v Aspenu i obchody v ázerbájdžánském ropném průmyslu. Útočištěm Koženého se staly Bahamy, které se díky své politice nevydávání staly útočištěm před mezinárodními orgány činnými v trestním řízení. Jeho útočiště však mělo svou cenu – rok a půl v bahamské cele namísto 20 let, které by mu hrozily v USA, a 10 let hrozících v Česku.

Miliardářův pád

Dnes je život Viktora Koženého jen stínem jeho bývalé slávy. Odchod manželky i jeho pěti dcer jsou jen špičkou ledovce. Rozvodové řízení a právní bitvy oslabily jeho majetek a donutily ho prodávat nemovitosti a převádět majetek, aby se vyhnul dalším finančním ranám. Izolovaný a finančně vyčerpaný Kožený se prý nyní věnuje problematice uprchlíků a automatizaci práce.

V klidné, ale stísněné náruči Bahamských ostrovů žije Kožený život, který je na hony vzdálený jeho někdejšímu lesku, a připomíná, že i ti nejmocnější mohou padnout.

Zdroje: radiozurnal.rozhlas.cz, g.cz, dotyk.cz