Co je to Via ferrata?

Termín „Via ferrata“ pochází z italštiny a znamená „železná cesta“. Jde o zajištěné lezecké trasy, které obvykle zahrnují kombinaci ocelových lan, železných schůdků a háků vložených do skály. Toto umožňuje lezcům všech úrovní dosáhnout na vrcholy nebo prozkoumat skalní formace, ke kterým by se jinak nedostali. Ferraty jsou značené podle obtížnosti od A do F, kdy A je nejjednodušší a F je nejtěžší.

Via ferrata Slánská hora

Záhadná Slánská hora ležící východně od historického města Slaný láká milovníky přírody svými výhledy a skrytými kouzly. Ferrata pojmenovaná "Spirála" vede po severním svahu, jde o střední obtížnost a čeká vás přes 70 metrů členitého terénu se vzestupem 40 metrů. Na vaší cestě nahoru najdete i místa k oddechu, což je skvělé pro ty, kteří teprve objevují kouzlo ferrat. A když přejdete vzdušné mosty, pocítíte opravdové dobrodružství!

Seifertova Via ferrata v Nových Hamrech

V srdci Krušných hor, kousek na sever od Karlových Varů, leží Nové Hamry, kde na vás čeká Seifertova Via ferrata. Najdete zde čtyři trasy různých obtížností, takže na své si přijdou začátečníci i zkušení lezci. Pro rodiny s dětmi jsou tu lehké trasy A a B, zatímco C a D přinesou solidní výzvu. Cesta mezi smrky a skalními výchozy je označena lanem, které vás provede nádhernou krajinou.

Via ferrata Pastýřská stěna v Děčíně

Zdroj: Youtube

V srdci Děčína se od roku 2014 tyčí jedna z nejprestižnějších ferrat v ČR – Pastýřská stěna. S 14 trasami o délce až 170 metrů si zde vybere opravdu každý, začátečník i zkušený lezec. A když se dostanete na vrchol, nádherný výhled na řeku Labe a děčínský zámek vás odmění za vaši námahu. Před výstupem si v klidu prohlédněte mapu a vyberte si trasu podle své chuti a dovedností. Pastýřská stěna je ideálním místem pro celodenní výlet plný lezeckých zážitků a relaxace.

Via ferrata Poustevna v Mírkově

Zahalte se dobrodružstvím a objevte klenot v Českém středohoří – to je Via ferrata Poustevna v blízkosti malebného Mírkova. Ačkoliv se může zdát její převýšení 7 metrů skromné, nenechte se zmást! Její obtížnost "C" láká dobrodruhy všech úrovní. Zatímco první trasa nabídne adrenalinovou výzvu převisem, druhá vás povede po klidnější ukloněné skále. Než se pustíte na výpravu, ujistěte se, že máte vhodné vybavení.

Via ferrata Hněvín v Mostu

Most nabízí ferratu Hněvín, kde můžete prozkoumat úžasné skály od staré vodárny až po mystickou jeskyni pod hradem Hněvín. Pro odvážlivce tu je trasa "B", zatímco ti, kdo dávají přednost klidnějšímu dobrodružství, mohou vybrat variantu "A". Nezapomeňte dodržovat bezpečnost a před nástupem se ujistěte, že máte vše potřebné.

Via ferrata Kavárnička v Srbské Kamenici

Srbská Kamenice v Českém Švýcarsku se může pochlubit skvostem - Kavárničkou. Toto místo s 12 metry výšky je ideální nejen pro začátečníky a rodiny s dětmi, ale je i výzvou pro zkušené horolezce. Kromě různorodých tras zde naleznete i dílo zkušeného horolezce Karla Běliny. Kavárnička není jen místem pro zábavu, ale i perfektním tréninkovým terénem pro přípravu na náročnější dobrodružství.

Ferraty v České republice nabízejí zábavu a dobrodružství pro každého. Ať už jste rodina hledající nové zážitky, nebo zkušený lezec, který chce testovat své hranice, vždy se zde najde něco, co vás nadchne. Stačí si opařit lezecké vybavení a vybrat si tu správnou cestu.

Zdroje: kudyznudy.cz, fajnvylety.cz, svetoutdooru.cz