Se stopami, ale beze stop

Píše se rok 1962. Bratři J. a C. Anglingovi a F. Morris si v Alctrazu odpykávají trest za bankovní loupež. Měsíce tajných příprav na velký útěk, měsíce dlabání vězeňských zdí přibroušenými jídelními lžícemi. A pak přichází noc 11. června. Trojice lupičů vycpe papírem makety postav, které přikryje v postelích pokrývkou. Vyhloubenými otvory v cele, které zakryjí, se protáhne do větrací šachty a dostane se na střechu věznice. Po komínu se spustí na zem a na voru z padesáti nakradených pláštěnek z nejstřeženější věznice prchá do rozbouřených vod oceánu. Zbyde po nich jen ten vor a otázka, zda je tento jeden z nejdůmyslnějších útěku v historii vězeňství úspěšný.

Skalnaté vyhnanství

První stopu evropských dobyvatelů na Alcatrazu zanechal španělský námořní důstojník J. M. de Ayala v roce 1775, který opuštěný skalnatý ostrov uprostřed Sanfranciského zálivu v Kalifornii objevil. Pojmenoval ho dle „místních obyvatel“ – mořských ptáků terejů bílých – Isla de los Alcatraces (Ostrov terejů). V roce 1850, když zde byla vybudována vojenská pevnost, hejna opeřenců vystřídaly vojenské uniformy. Mohutná třípatrová citadela chránila bohatou a vzkvétající oblast před útoky cizích dobyvatelů a ve své době se stala symbolem vojenské moci Spojených států.

Staré místní legendy vyprávějí, že se ostrov už před tisíci lety v dobách, kdy oblast obývali domorodí Indiáni, stal místem vyhnanství pro „neposlušné“ příslušníky kmenů. Podobně jako na počátku americké občanské války, kdy tam začali být posíláni dezertéři a vojenští trestanci. V roce 1907 se pevnost stala vojenskou káznicí, která byla pro tyto účely přestavěna v letech 1910-1912.

Alcatrazské peklo začíná

Po dvou desetiletích s nárustem zločinnosti a mafiánství ve Státech federální úřady nutně potřebovaly místo pro trestance, které by už samo o sobě vzbuzovalo hrůzu. „Běžné“ věznice byly totiž pro mafiány a gangstery místem, který spíš než trestem, byl díky uplácení dozorců spíš nucenou dovolenou v příjemném hotelu. A tak Federální ústav od pevniny vzdálený drsný ostrov obklopený ledovými vodami převzal a budovy přestavěl na děsivou věznici pro zločince nejhrubšího zrna. Za ocelovými mřížemi tam skončilo v roce 1934 prvních 137 vrahů, lupičů a padělatelů.

Již první ředitel J. A. Johnston zavedl velmi tvrdý vězeňský i pracovní režim, který neměl za cíl zločince převychovat, ale zlomit je. To, že za pouhý „křivý pohled“ si mohli vysloužil izolaci v temné chladné kobce o skývě chleba, rodinám směli posílat dopisy jen ti, kteří si to vzorným chováním zasloužili nebo obzvláště usilovně pracovali, nebylo to nejhorší. Nejděsivější bylo ticho. Ubíjející ticho. Vězni směli promluvit jen, když to ředitel dovolil. Mnozí zešíleli, mnozí spáchali sebevraždu, mnozí se snažili uniknout…

Zdroj: Youtube

Pokus nebo útěk?

Morrise ani bratry se nepodaří vypátrat a jejich těla se nikdy nenajdou. FBI v roce 1979 případ uzavře s tím, že uprchlíci s největší pravděpodobností v mrazivých vodách nepřežili. Ale pak se náhle, po padesáti letech, ozve rodina Anglinových s tím, že přinejmenším bratři přežili. Nejméně tři roky po svém útěku posílali své matce pozdravy k Vánocům, a dle jejich synovce dostávala pravidelně růže. Rodina také zveřejnila fotky bratrů v Mexiku ze 70. let. V roce 2013 přišel na policejní stanici v San Franciscu dopis od J. Anglina. Píše v něm, že má rakovinu, a že útěk všichni přežili. Dále, že bratr i Morris už zemřeli. Nabízel dohodu: za prozrazení místa kde se skrývá, chtěl rok odnětí svobody s lékařskou péčí. Otisky prstů na dopise, DNA a analýzu rukopisu zkoumala FBI. Ukázaly se jako neprůkazné. Výsledky i výňatek dopisu byly zveřejněny v roce 2015.

Dle bezpečnostního analytika FBI J. Harpera „…to znamená ano i ne, takže to vše zůstává nejisté.“ Nicméně je tato stopa vyšetřovateli FBI považována za uzavřenou s tím, že jde o podvod. Dle Federálního úřadu pro vězeňství se prostě utopili a jejich těla zmizela v Tichém oceánu. Konec příběhu. Dle nejnovějších zpráv ale „federálové“ přesto dál po třech alcatrazských uprchlících pátrají. Pokud jsou na živu, bylo by jim dnes 90 let.

V roce 1963, rok po útěku těchto tří bankovních lupičů byla věznice Alcatraz uzavřena. Peklo na zemi, které zlomilo i ty neotrlejší vězně, je dnes významná historická památka, muzeum a vyhledávaná turistická destinace.

Zdroje: www.history.com, afrinik.com, www.rd.com, abc7.com