Lákadlo podvodního světa

Estonsko, země proslulá svou bohatou historií a přírodními krásami, ukrývá ve svém nitru jedno mimořádně tajemné místo. To se stává lákadlem pro cestovatele a potápěče z celého světa. V blízkosti hlavního města Tallinn, u městečka Rummu, fungoval v sovětské éře obávaný gulag. Vězení vzniklo na okraji vápencového lomu a zaniklo poté, co Estonsko v roce 1991 získalo nezávislost na Sovětském svazu. Jakmile bylo ukončeno odčerpávání podzemní vody, lom se velmi rychle zatopil a většinu budov pohřbila voda. Zatopený gulag se tak rázem stal magnetem pro potápeče, kteří hledají vzrušení a nové dobrodružství.

Zdroj: Youtube

Historický odkaz lomu u Rummu, kde se věznice nachází, sahá až do konce 30. let 20. století. Tato oblast byla původně určena pro těžbu místních ložisek vápencového kamene, který připomíná svou texturou a omakem mramor, a proto je velmi ceněn pro své stavební a dekorační využití.

Hrůzy pracovního tábora

Sovětský svaz vybudoval v lomu u Rummu věznici a pracovní tábor ve 40. letech 20. století. Vězni zde byli nuceni vykonávat náročnou práci v extrémních podmínkách, těžit vápenec a mramor. Tato tvrdá práce, vystavení nebezpečí a tvrdý pracovní režim vedly k fyzickému i psychickému utrpení vězňů, kteří byli drženi v kruté disciplíně a bezcitně využíváni pro dosažení cílů Sovětského svazu.

Po rozpadu SSSR a získání nezávislosti Estonskem věznice ztratila svůj původní účel. Jakmile přestalo fungovat odčerpávání podzemní vody, z lomu se stalo jezero. Pod vodou skončily budovy i mnohé těžební stroje. To vše vytvořilo pro potápěče doslova ráj.

Do hlubin minulosti

Dnes k zatopené věznici u Rummu míří dobrodruzi a vášniví potápěči z celého světa. Křišťálově čistá voda a ponořené vězeňské budovy pokryté mechy a řasami vytvářejí tajemnou atmosféru, která na milovníky podvodního světa funguje jako magnet. Zatopený komplex připomíná podvodní město a potápěči zde mohou objevovat skryté poklady.

Lom s bývalým pracovním táborem však neláká jen potápěče. Místo nabízí širokou škálu aktivit pro všechny návštěvníky. Můžete si půjčit kánoe a projet se po hladině jezera, obdivovat zcela i částečně ponořené stavby a vnímat klid a harmonii tohoto místa. Šnorchlování je pak další možnost, která vám umožní podívat se pod hladinu a objevit fascinující podvodní svět. Nebo můžete pouze relaxovat na břehu jezera.

Navštívit zaplavený gulag u Rummu je jako vstoupit do jiného světa, kde není nouze o tajemství a adrenalin. Je to jedinečná příležitost pro dobrodružství a objevování skrytých krás Estonska. Pokud jste milovníkem neobvyklých míst a toužíte po nezapomenutelných zážitcích, pak by tato lokalita určitě neměla na seznamu vašich cestovatelských cílů chybět. Čeká vás jedinečný zážitek, na který budete vzpomínat celý život.

Zdroje: www.visitestonia.com, en.wikipedia.org, reveriechaser.com