V okrese Benešov se nachází vesnička Křečovice. Žijí v ní přibližně 820 obyvatel. Ačkoliv se jedná o nenápadnou obec ukrytou mezi kopci Středočeského kraje, díky Jiřímu Menzelovi je známá téměř každému Čechovi. Právě ten tam před téměř 40 lety natáčel kultovní komedii o zaostalém Otíkovi, žárlivém Turkovi, emaptickém Pávkovi a věčně zasněném doktoru Skružném. Snímek byl dokonce nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Jak však dnes vypadají místa, kde se odehrávaly legendární scény?

Zdroj: Youtube

Místo, kde se zastavil čas

Při příjezdu do Křečovic si člověk připadá, jako by vstoupil přímo do filmu. Vesnice si zachovala mnoho ze svého původního kouzla. Přestože některé domy mají nové fasády a místní hospoda zavřela své dveře, mnoho prvků zůstává doslova zamrzlých v čase. Dokonce i ikonická brána místního JZD (Jednotného zemědělského družstva), zdobená rudou hvězdou, stále stojí na svém místě.

Uličkou vzpomínek

Vzpomínáte na vrata, ze kterých každé ráno vycházel Otík? I po desítkách let od natáčení zůstávají stejná. Statek se také příliš nezměnil, chybí snad jen slavný holubník.

Také Obecní úřad, který sloužil jako kulisa klíčových momentů filmu, si zachoval svou původní podobu. Je to místo, kde vznikla fenomenální hláška „Po žních půjdeš jezdit k Turkovi“, kterou Pávek hrozil Otíkovi. Za těmito zdmi se nacházela místnost, kde se rostlináři Jaromírovi vznítily v kapse zápalky. V budově byla také kancelář předsedy družstva, a dnes tady místo něj sídlí starosta.

Filmová cesta však tímto nekončí; vydejte se o kousek dál z vesnice na vyhlídku, na samé místo, kde doktor Skružný jen o vlásek unikl přejetí vlastním autem. Romantici mohou navštívit Panský rybník v Neveklově, kde se odehrávalo tajné setkání inženýra Kašpara s Turkovou ženou. Toto zajímavé místo se nachází jen deset kilometrů autem od Křečovic.

Filmové dědictví

I když film "Vesničko má středisková" přinesl Křečovicím slávu, obec na tom finančně nezbohatla. Jak vzpomíná bývalý starosta Křečovic František Vondra, obec za účinkování ve filmu nedostala žádnou finanční odměnu. Namísto toho získala popularitu, a teprve v poslední den natáčení měli místní obyvatelé možnost stát se komparzisty a vydělat si pár korun.

Nadčasový půvab

Obyvatelům Křečovic se život v době natáčení změnil jen málo. Film je považován za přesný obraz osmdesátých let, tedy doby, kdy většina místních byla zaměstnána v JZD. Dnes jsou Křečovice místem, kde se zastavil čas a odkud se stále ozývá smích hlavních postav z filmu "Vesničko má středisková".

Zdroje: prazskypatriot.cz, kudyznudy.cz, extra.cz