Příběh začíná na malebném ostrově Isla Colon v panamském Bocas Del Toro, kde Robert Bezeau v roce 2009 našel útočiště před mrazivou zimou v Montrealu. Uprostřed úchvatných přírodních krás ostrova však nemohl ignorovat do očí bijící problém odpadků. Zejména plastové lahve zamořovaly pláže a ulice a kazily ráj, který hledal. S odhodláním něco změnit začal Robert v doprovodu obětavého týmu dobrovolníků vyhozené lahve sbírat. To, čeho dosáhli, bylo ohromující – ze spárů znečištění zachránili více než milion recyklovatelných lahví.

Zdroj: Youtube

Od sběru lahví k záchraně přírody

Robert Bezeau měl však ještě větší vizi. Představoval si vesnici postavenou výhradně z těchto recyklovaných plastových lahví – Plastic Bottles Village, která by nejen řešila problém plastového odpadu, ale také poskytovala cenově dostupné a udržitelné řešení bydlení. Koncept byl geniální a přitom jednoduchý. Stovky plastových lahví byly kompaktně zabaleny do beden z drátěného pletiva, které byly následně uzavřeny v robustní kleci z ocelové výztuže. Konstrukce byla následně pokryta betonem, čímž vznikly odolné a ekologické domy.

Chladnější interiéry a odolnost

Výhody domů z plastových lahví přesahovaly jejich šetrnost k životnímu prostředí. Díky izolačním vlastnostem vzduchu uvnitř lahví udržovaly domy vnitřní teplotu o úctyhodných 17 stupňů Celsia nižší, než bylo venkovní horko. V regionu, kde se klimatizace často stává nutností, to pro obyvatele znamenalo změnu.

Ještě pozoruhodnější je, že Robert a jeho tým navrhli domy tak, aby byly odolné proti zemětřesení, což je v oblasti náchylné k seismické aktivitě velmi důležité. V případě tsunami by vztlak lahví mohl potenciálně zachránit životy tím, že by stěny vyskočily z rámu a proměnily se v záchranné vory.

Snad nejúžasnějším aspektem ekologické vesnice je její cenová dostupnost. S cenami začínajícími na pouhých 19 000 dolarech (necelých 450 000 Kč) nabízejí domy pro mnohé dostupné a udržitelné řešení bydlení, což je v ostrém kontrastu s přemrštěnými náklady spojenými s tradiční bytovou výstavbou.

Symbol a učebna v jednom

Vize Roberta Bezeaua však nekončí u bydlení. Vytvořil neobyčejný plastový hrad, stavbu postavenou z neuvěřitelných 40 000 PET lahví. Hrad slouží jako silný symbol a vzdělávací centrum, jehož cílem je zvýšit povědomí o všudypřítomnosti plastů v našem životě. Stavba trvala dva roky a má čtyři úrovně včetně pokojů pro hosty, královského apartmá, jídelních prostor a úrovně pro shromažďování ohromujících pohledů. Kromě toho se v něm nachází "vězení pro plastové lahve", které má návštěvníky poučit o ničivých ekologických důsledcích plastového odpadu. Cílem vzdělávací iniciativy je inspirovat jednotlivce, aby se rozhodovali ohleduplněji k životnímu prostředí.

Vězení pro plastové lahve

Závazek společnosti Bezeau k environmentálnímu vzdělávání se vztahuje i na jedinečný prvek zámku - zámeckou inspiraci. Zde mají návštěvníci možnost přespat ve vězeňské cele doplněné klíčem. Spojuje se zde odlehčená variace na důsledky našich činů s hlubokým poselstvím o potřebě existence šetrnější k Zemi.

Více než jen domy

Při pohledu do budoucna se Bezeauovy ambice neomezují na výstavbu jediné vesnice. Doufá, že postaví nejméně 120 domů a zároveň zavede programy, které budou motivovat ke sběru lahví a nabízet místním rodinám jídlo výměnou za nasbírané lahve. Kromě toho chce vytvořit školicí programy, které by naučily ostatní stavět podobné udržitelné domy, a rozšířit tak dosah své mise.

Bezeauova vize přesahuje rámec bydlení, protože si představuje živou komunitu doplněnou parky, pavilonem pro jógu, butikem a ekologickým domkem, v němž budou ovocné, zeleninové a bylinkové zahrady. Umístění ekologické vesnice v blízkosti sladkovodních toků umožňuje také udržitelnost zásobování vodou.

Od krytů po bazény

Bezeau si navíc uvědomuje všestrannost plastových lahví a předpokládá jejich využití v různých oblastech od krytů při katastrofách až po bazény, stodoly, nádrže na zachycování vody a další. Strategická poloha vesnice nabízí potenciál pro využití solární energie, což dále přispívá k její udržitelnosti.

Vesnice z plastových lahví Roberta Bezeaua není jen důkazem inovace, ale i majákem naděje pro udržitelnější budoucnost. Připomíná nám, že společně máme sílu zvrátit příliv plastového znečištění a vybudovat svět, v němž budou ekologické uvědomění a odpovědný život v popředí našich rozhodnutí. Jeho vizionářský projekt je důkazem toho, čeho lze dosáhnout, když se sen jednoho člověka spojí s naléhavými potřebami naší planety.

Zdroje: boredpanda.com, housing.com, housebeautiful.com