Význam slova Kandovan

Název "Kandovan" pochází z perského slova "kando," což znamená úl. A není divu, protože při pohledu na vesnici máte dojem, že jste se ocitli uvnitř včelího úlu. Kandovan však není jenom o fascinujícím vzhledu, má také hlubokou historii a kulturní bohatství.

Zdroj: Youtube

Historie osídlení

Historie Kandovanu sahá daleko do minulosti. Archeologické nálezy dokazují, že oblast byla osídlena již v pravěkých dobách, kdy zde první lidé zanechali stopy svých civilizací v podobě ruin, keramiky a dalších artefaktů. Avšak současná vesnice Kandovan, jak ji známe dnes, vznikla před přibližně 700 lety během mongolské invaze do Íránu. Vesnice se postupně rozvíjela a lidé začali vytesávat domy do skalního masivu, čímž vytvořili jedinečnou a úchvatnou architekturu.

Vytváření jeskynních obydlí

V Kandovanu jsou samozřejmě hlavním lákadlem unikátní jeskynní obydlí vytesaná do měkkých sopečných hornin. Místní obyvatelé tuto zvláštní architekturu vytvořili použitím jednoduchých nástrojů jako dláta či krumpáče. Vytváření domů vyžadovalo značné dovednosti a trpělivost. Každé obydlí začínalo malou dírou ve skále, která se postupně rozšiřovala, dokud nevznikl plnohodnotný jeskynní dům.

Jeskynní bydlení v praxi

Domovy v Kandovanu jsou vlastně „jeskynní obydlí“. Mají dveře a okna vytesaná přímo ve skále. Domy mají většinou jednu či dvě místnosti. Vnitřek je zdoben tradičním íránským nábytkem, například koberci, polštáři a barevnými gobelíny. Pro vaření a topení slouží jednoduchá kamna na dřevo.

Přirozená klimatizace

Jeskynní domy v Kandovanu mají jedinečné vlastnosti. Skály, které je obklopují, jsou tvořeny sopečným popelem a tufem, což jsou měkké a porézní materiály. Povaha hornin poskytuje výjimečnou izolaci proti teplu i chladu. V létě udržují interiéry domů příjemný chlad, zatímco v zimě zachovávají teplo. Díky přirozené izolaci nepotřebují obyvatelé Kandovanu moderní klimatizační nebo vytápěcí systémy.

Udržitelný způsob života

Kandovan je také skvělým příkladem udržitelného bydlení. Obyvatelé této vesnice se živí zemědělstvím, chovem zvířat a řemesly. Pro turisty byly některé jeskynní domy přestavěny na hotely a penziony, což umožňuje návštěvníkům zažít autentický život v Kandovanu. Jde o příklad, jak lze zachovat kulturní dědictví a zároveň žít v souladu s přírodou.

Kandovan – cesta do minulosti a zpět

Pokud vás fascinuje propojení historie, kultury a vynalézavé architektury, je Kandovan místem, které byste neměli přehlédnout. Nejenže nabízí jedinečný pohled na způsoby, jak se člověk dokáže adaptovat na náročné životní podmínky, ale je i živým svědectvím schopnosti lidského ducha odolávat zkáze času.

Takže pokud se někdy ocitnete v Íránu, neváhejte navštívit Kandovan. Je to příběh o lidské vynalézavosti, odvaze a vůli přežít, vytesaný v sopečné skále pohoří Sahand.

Zdroje: iranparadise.com, backpackadventures.org, historyhit.com