Zajímavě, ale hlavně nebezpečně vypadající ocelová klec na jednoduchých lanech, poháněná starým dieselovým motorem, byla zprovozněna v roce 1997. Tehdy se stala jedinou cestou, která umožnila dopravit zásoby jídla i dalších důležitých životních potřeb do vesnice a zpět. Když už tady ale taková lanovka jednou je, neváhají ji lidé z Jušanu využívat také k “cestování” do okolního světa, který jim jinak zůstává uzavřen.

Hodně nebezpečné zaměstnání

Lanovku udržuje zkušený technik Zhang Xinjian, který se o její provoz stará již 15 let. Tento odvážný místní muž zahájil svou práci ihned po dokončení stavby a zprovoznění lanovky v roce 1997, ale tenkrát se o svoji složitou úlohu ještě dělil se svým otcem a mladším bratrem. Dnes je ale Zhang Xinjian jediným, kdo je schopen lanovku udržovat v provozuschopném stavu. Zdravotní stav otce a bratra jim prý bohužel neumožňuje pokračovat v tak nebezpečné práci. Zhang tedy jednou týdně riskuje život při mazání kovových lan, kdy se musí nad propastí pohybovat prakticky nechráněn jen ve vratkém vozíku, aby důkladně ošetřil celou zavěšenou konstrukci.

Pro místní nutnost, pro turisty atrakce

Lanovka ve vesnici Jušan - i přes nebezpečí, jež kolem ní číhá - přitahuje mnoho cestovatelů, kteří přijíždějí, aby si ji vyfotografovali a v případě těch nejodvážnějších se na ní dokonce svezli. To však představuje pro místní orgány i inženýry hned dvojí výzvu: na jedné straně je třeba zlepšit bezpečnost a životní podmínky místních obyvatel, na straně druhé je tato lanovka zajímavou turistickou atrakcí, která přitahuje zvědavé cestovatele z celého světa a tím by mohla napomoci i tamní ekonomice.

Silnice jako ničitelka klidu nebo důležitá novinka?

O zmiňované vyšší bezpečí a životní standard obyvatel Jušanu by se měla v dohledné době postarat silnice, kterou místní vláda plánuje vybudovat. Tento krok by měl z velké míry odstavit lanovku na druhou kolej. Co by na to ale řekli turisté, kteří se těší na svoji dávku tak očekávaného adrenalinu? Ať už nakonec do Jušanu silnice povede nebo nikoliv, jisté je, že tahle vesnice zůstane i v příštích letech jedním z mnoha míst na světě, kde se lidé nemohou spoléhat ani na základní zajištění a infrastrukturu.

Zdroj: Youtube

Dobrodruzi mají nový úkol

Silnicí pravděpodobně skončí éra nejnebezpečnější lanovky světa, která oživovala odlehlý kout Jušanu. Zatímco pro místní obyvatelstvo to symbolizuje budoucí silnice novou naději, před odvážnými cestovateli stojí nový úkol - najít další neobjevené perly a neobroušené diamanty, které stojí na okraji naší moderní civilizace a ještě stále si uchovávají svou autentickou tvář.

Zdroje: