Jihoafrický provozovatel potápěčských zájezdů Rainer Schimpf zažil chvíli, která by mohla sloužit jako inspirace pro řadu dramatických filmů. Neuvěřitelné dobrodružství se odehrálo zhruba 46 kilometrů od pobřeží města Port Elizabeth. Zkušený ochránce přírody a fotograf chtěl natočit unikátní záběry z lovu sardinek.

Při tomto úchvatném přírodním jevu se různé druhy mořských živočichů spojí a společně sardinky naženou do kompaktního hejna, na které následně zaútočí. Mezi kooperujícími predátory nalezneme gannety kroužící nad vodní hladinou, tučňáky, tuleně, delfíny, velryby i žraloky.

Náhlý útok ze tmy

Schimpf se rozhodl ponořit do středu hejna, aby pořídil co nejlepší záběry. Ani v nejmenším si ale nepředstavoval, jak rychle se situace může změnit. Z hlubin moře se náhle vynořila Brydeova velryba s široce rozevřenými čelistmi a v jediném zlomku sekundy se ocitnul v její tlamě.

"Okamžitě jsem pochopil, co se stalo. Věděl jsem, že připlula velryba a vzala si mě, a instinktivně jsem zadržel dech v domnění, že se znovu ponoří a vyplivne mě někde v hlubinách Indického oceánu," vzpomíná Schimpf.

V momentě, kdy si velryba uvědomila, že spolkla něco, co si nepřeje, rychle se otočila a mírně otevřela tlamu, aby vyplivla Schimpfa ven. Celý tento neuvěřitelný incident trval pouze 1,8 sekundy. Je to velmi krátká doba na to, aby si člověk dokázal plně uvědomit, co se děje, natož aby stihl adekvátně reagovat.

Na blízké lodi s hrůzou pozorovali celou situaci fotograf Heinz Toperczer a Schimpfova manželka Silke, která si všimla nějakého divného předmětu v tlamě velryby. Teprve když se Rainer vynořil u lodi, pochopila, že to byl její manžel. Fotograf Toperczer byl z výjevu v šoku, přesto instinktivně cvakal spoušť fotoaparátu. Děsivou podívanou tak zvěčnil.

Život po dramatickém zážitku

Po kontrole, zda není zraněný, se Rainer Schimpf rozhodl znovu ponořit do vody, aby získal unikátní záběry. Večer se skupina vrátila na břeh a v klidu analyzovala, co se vlastně přihodilo.

Když si prohlíželi snímky pořízené Toperczerem, nemohl Schimpf uvěřit tomu, co vidí. "Vteřiny rozhodují o tom, zda se stanete obětí. Vteřiny rozhodují o vašem přežití. Jsou to vlastně jediné vteřiny, na kterých záleží," řekl.

Respekt ke zvířeti

Schimpf zdůrazňuje, že nešlo o útok. "Velryby nejsou žádní lidojedi, jsou to mírní a citliví obři. Jsem si jistý, že pro velrybu to bylo stejně děsivé jako pro mě." K celé této události nakonec se smíchem dodal: "Byla to sice zajímavá zkušenost, ale rozhodně nic, co bych chtěl znovu zažít."

Velryby Brydeovy jsou ohromnými mořskými savci, kteří dosahují délky okolo 11 metrů a váhy zhruba 15 tun. Při hledání potravy otevřou tlamu a svou kořist nasávají. Schimpf se prostě jen ocitl ve špatnou chvíli na špatném místě.

Příběh Rainera Schimpfa je neuvěřitelným svědectvím o nepředvídatelnosti přírody a síle mořských tvorů. To, že dramatický zážitek přežil bez zranění, je zároveň připomínkou, že ve světě divoké přírody jsou všechny události možné. Velryby Brydeovy jsou fascinující obyvatelé oceánů, a každé setkání s nimi nám připomíná, že na planetě sdílíme prostor s mnoha dalšími živočichy, kteří stojí za pozornost a ochranu.

Zdroje: nypost.com, thewest.com.au, huffpost.com