Největší a nejkrásnější. Tak o Velkém bariérovém útesu hovoří všichni, kdo měli to štestí a viděli ho na vlastní oči. Není divu, vždyť se jedná o jedinou stavbu živých tvorů, která je viditelná z vesmíru! Jeden ze symbolů Austrálie se táhne podél východního pobřeží celých 2 000 km od Bundabergu, centra výroby známého rumu, až k městu Port Douglas.

Celková rozloha útesu je neuvěřitelných 348 tisíc km² (tedy jen o trochu méně než celé Německo) a navíc se každoročně zvětšuje. Koráli, kteří jej tvoří, se totiž neustále množí a vytvářejí tak nové a nové jedince. Každý druh korálu má zároveň svůj vlastní tvar, čímž vzniká ojedinělá rozmanitost celé lokality, tedy rozličné kopce, plošiny a tabule.

Velký bariérový útes se dělí na pobřežní s mnoha malými ostrůvky a vnější, který je bohatší na mořský život. Ten je tu skutečně pulzující, je totiž domovem nespočetného množství ryb – největší paryby tu tak mohou mít za sousedky třeba Schindlerie brevipinguis, tedy naopak nejmenší oceánské ryby (měří jen pár milimetrů).

K úchvatné přírodní atrakci, která se skládá z celkem 2 500 malých útesů a 900 ostrůvků, vyrážejí turisté lodí či vrtulníkem převážně z letoviska Cairns. A směřují tam, kde pořídí nezapomutelné fotky či záběry, tedy pod hladinu. Korálové útesy všech barev, které zde žijí v symbióze se stejně pestrobarevnými rybami, klesají mnohdy až desítky metrů pod hladinu. V některých místech to pak vypadá, že nejde dohlédnout jejich konce. Pro ty, co mají k podmořskému světu alespoň trochu kladný vztah, je toto místo zkrátka rájem.

Další lakadlo? V tropech na severní části tvoří Velký bariérový útes unikátní ekosystém spolu s nejstarším pralesem světa Daintree. Jde o jediné místo na zemi, kde se prales setkává s korálovým útesem! Zpestřením od šnorchlování tak mohou být výlety na loďkách (pochopitelně s průvodcem) skrz říčky pralesa, při kterých lze zblízka zahlédnout například velké krokodýly nebo jen „obyčejné" brouzdání a pozorování zdejší exotické fauny.

Štěpán Šimůnek