Velká modrá díra je obří mořská propadlina v Karibiku u pobřeží Belize, která vyvolává úžas turistů i vědců. Táhne se 318 metrů v průměru a 124 metrů hluboko a je jednou z největších atrakcí země.

Zdroj: Youtube

Vědci poprvé prozkoumali dno

Nádherná a téměř dokonale kruhová díra láká potápěče i vědce. Kvůli nedostatku vybavení však zůstává z velké části neprozkoumaná. Velký posun v tomto ohledu učinila expedice, kterou financoval miliardář Richard Branson. Byla dokončena v roce 2018.

Ponorka Aquatic sestoupila až na samé dno Velké modré díry, které důkladně prozkoumala. Cílem expedice bylo vytvořit 3D mapu nitra propadliny. Pohled, který se jim na dně naskytl, je však hodně vyděsil.

Záhadné díry

Velká modrá díra je plná života, ovšem jen do asi 90metrové hloubky. Jak vysvětlila oceánografka Erika Bergmanová, přes propadlinu se táhne silná vrstva toxického sirovodíku, která brání kyslíku dostat se hlouběji.

Kromě několika mušlí, lastur a krabů, kteří spadli do díry a udusili se, objevili vědci na dně i podivnou sérii záhadných děr. Kdo tyto stopy zanechal, se zatím neví.

Mrtvá těla i ztracená kamera

Bransonův tým našel během svého průzkumu i něco, co zde absolutně nečekal. Dvoulitrovou láhev od coly a také ztracenou kameru GoPro plnou něčích fotografií z dovolené.

Pak ale pohled členů expedice padl na něco, po čem jim ztuhl úsměv na rtech. Vedle odpadků se totiž nacházela dvě lidská těla, která pravděpodobně patřila dvěma ze tří potápěčů, kteří se ve Velké modré díře ztratili během předchozí expedice. Vědci o nálezu těl informovali vládu. Ostatky potápěčů se vyzvedávat nebudou.

Důkaz o prehistorickém životě

Ne všechny nálezy ale byly smutné. Vědci našli také stalaktity, které běžně najdeme v jeskyních. Tento objev dokazuje, že Velká modrá díra byla kdysi suchou jeskyní, kde žil prehistorický život. Odborníci se domnívají, že jeskyně vznikla během poslední doby ledové, která skončila asi před 14 000 lety.

Jeskyně byla následně zaplavena a zřítila se. Stalo se tak v době, kdy skončila doba ledová a hladina moře začala stoupat.

Konec Velké modré díry

Ačkoliv Velká modrá díra patří k nejkrásnějším mořským propadlinám na naší planetě, její existence je jen dočasná. Podle vědců je totiž naprosto jisté, že Velká modrá díra tu nebude navždy. Každý den do ní padají vodopády písku a pomalu, ale jistě ji zaplňují. Za jak dlouho díra zmizí pod nánosy tun písku, je těžké odhadnout. O to více je výsledek průzkumu expedice důležitý a hodnotný.

Velká modrá díra v Belize není jedinou modrou dírou na světě, i když patří mezi největší a nejzajímavější.

Mise odhalila krásu i zranitelnost přírody

Průzkum Velké modré díry v Belize ukázal, že příroda má stále mnoho tajemství, která čekají na své objevení. Mise však odhalila nejen krásu, ale i zranitelnost naší planety. Všichni bychom si podle vědců měli uvědomit, že, jsme zodpovědní za ochranu přírody, abychom zanechali něco krásného i pro další generace. Jak konstatoval Richard Branson, dědictví, které zanecháme, je v našich rukou.

Zdroje: nypost.com, seznamzpravy.cz, lidovky.cz