Záhadná Velká Adria

Douwe van Hinsbergen, přední geolog z Utrechtské univerzity v Nizozemsku, společně s týmem kolegů publikovali výzkum, který by mohl přepsat geologické učebnice. V tomto průlomovém výzkumu uvádějí existenci ztraceného kontinentu, známého jako Velká Adria. Tento zapomenutý kus země leží skryt pod sedimenty Středozemního moře. Dle jejich odhadů měla Velká Adria rozlohu srovnatelnou s Grónskem a dnes je její většina zakryta pod povrchem jižní Evropy.

Odkrytí v Alpách

Zdroj: Youtube

Zajímavě je, že van Hinsbergen tvrdí, že části tohoto kontinentu byly integrovány do současné geologické struktury Evropy. Skály, které byly původně součástí Velké Adrie, byly "vyškrábány" a začleněny do Alp. „Je to jako archeologie,“ říká van Hinsbergen. „Nejde jen o to, co je pohřbeno pod zemí, ale také o to, co to může odhalit o naší historii a budoucnosti.“

Tajemství radioaktivity a prvních kontinentů

Teorie o ztracených kontinentech nemusí být omezeny jen na Velkou Adrii. Geofyzik Derrick Hasterok z University of Adelaide zastává názor, že v raných dobách Země nebyly kontinenty stabilní. Dokonce jeho výzkum naznačuje, že radioaktivita mohla hrát klíčovou roli v nestabilitě těchto raných kontinentů.

Zealandia: Osudová podoba s Velkou Adriou

V případě Zealandie, kontinentu ponořeného v Tichém oceánu, je příběh podobný. Tento „low-rider“, jak ho nazývá Rupert Sutherland, je důkazem, že Velká Adria není jediným ztraceným pokladem planety. Je to něco jako temné zrcadlo, které ukazuje, jak tektonické síly neustále formují a přeformovávají naši planetu.

Případ pro průzkum a zelenou revoluci

Důležitost těchto objevů nemůže být podceňována. Stejně jako Velká Adria vytáhla na povrch Evropy mramor, mohou nám další kontinentální srážky odhalit ložiska vzácných rud a minerálů potřebných pro technologický pokrok. Van Hinsbergen předpokládá, že to může přinést nové možnosti pro průzkum a podpořit zelenou revoluci. „Svět potřebuje více mědi a prvků vzácných zemin. Nyní, když rozumíme, jak se Země formuje, můžeme se snažit najít je,“ zdůrazňuje van Hinsbergen.

Od Platóna k moderní vědě

Příběhy o ztracených kontinentech se staly ikonickými nejen v mytologii, ale i v moderní vědě. Od Platónových teorií o Atlantidě až po aktuální výzkumy geologů je zřejmé, že tajemství, která naše planeta skrývá, jsou nekonečná a fascinující. A jak zdůrazňuje van Hinsbergen, „Je to teprve začátek.“

Země je nepřečtená kniha a geologie je jedním z nástrojů, kterými můžeme rozluštit její tajemství. Greater Adria a Zealandia jsou jen kapkami v moři neobjevených skvostů, které naše planeta nabízí. A každý nový objev nás přivádí blíže k pochopení skrytého příběhu Země a nás samých.

Zdroje: edition.cnn.com, livescience.com, sciencealert.com