Velhartice mohou být pro mnohé známé kvůli svému impozantnímu hradu, ale naše pozornost dnes směřuje k jiné pamětihodnosti - k místnímu kostelu svaté Máří Magdalény. Památka, obklopená tichým hřbitovem, je proslulá svými nevysvětlitelnými záhadami a strašidelnými pověstmi. Jedna z nich je natolik děsivá, že láká návštěvníky z celé země, kteří touží poznat tajemství, jež tento kostel skrývá.

Tajemná tvář na kostelním štítu

Hned jak vkročíte na místní hřbitov, ucítíte zvláštní, těžkou atmosféru. Někteří lidé dokonce hovoří o negativní energii, která je tu cítit na každém kroku. Kostel svaté Máří Magdalény je památkou, která stojí na tomto místě již od roku 1373. Prošel sice řadou úprav a rekonstrukcí, ale jedno se nezměnilo - tajemný obraz dívčí tváře na kostelním štítu. Z něj vyzařuje záhadná, tajemná tvář dívky, na jeho štítu. Tvář, která se stále znovu objevuje, ačkoliv byla opakovaně zakrytá novou omítkou nebo nátěrem. Otázka zní: jak se tam objevila a proč se tam stále vrací?

Kde se vzala tvář dívky?

Někteří tvrdí, že tvář se objevila po tragické autonehodě nedaleko kostela, při které zemřela mladá dívka. Tvář na štítu je nebohé ženě podle nich podobá. Jiní věří, že tajemná tvář patří jedné z obětí španělského dobrodruha Martina de Hoeff-Huerty, který v době třicetileté války hrůznými způsoby obracel místní obyvatele na katolickou víru. A samozřejmě existuje i teorie, která tvář spojuje s dávnými událostmi z dob Velké Moravy. Bez ohledu na pravdivost těchto teorií, je téměř jisté, že tento kostel je místem se silným napětím a historií.

Negativní energie a temné rituály

Podle další z pověstí se v kostele odehrávaly temné rituály a satanské mše, během nichž se místní lidé snažili oživit mrtvé. Tyto okultní praktiky prý uvolnily silnou negativní energii, která dodnes toto místo neopustila. Byla to právě tato legenda, která podle všeho ovlivnila i Karla Jaromíra Erbena, když psal známou baladu Svatební košile.

Kromě toho toto místo nese stopy tragické historie. Předtím, než zde byl postaven stávající kostel, stál zde menší dřevěný kostelík. Ten se jednoho dne stal úkrytem pro místní obyvatele, kteří se zde schovali před bandity. Bohužel, lupiči kostelík zapálili a všichni v něm uvěznění zahynuli. Dodnes se odtud podle místních ozývají zvuky bušení a volání o pomoc.

Zdroj: Youtube

Návštěva děsivého kostela ve Velharticích

Ať už je pravda jakákoli, jedno je jisté: Kostel svaté Máří Magdalény v Velharticích je fascinujícím a děsivým místem, které přitahuje každého, kdo má rád tajemno. Bez ohledu na to, co stojí za záhadou tváře na kostele, je tento kostel jistě místem, které stojí za návštěvu.

Zdroje: region.rozhlas, kudyznudy, velhartice