Nárůst aktivity na sklonku života
Studie zážitků blízkých smrti (NDE) přinesla zajímavé poznatky. Vědci zaznamenali pozoruhodný jev – náhlé zvýšení mozkové aktivity s blížící se smrtí. Objev, který byl původně učiněn ve studiích na krysách, odhalil stav zvýšené bdělosti těsně před nástupem mozkové smrti. To vedlo některé vědce k teorii, že ikonické "světlo na konci tunelu", které mnozí zažívají během NDE, by mohlo pocházet z tohoto nárůstu nervové aktivity.
Zkoumání hlubin vědomí blízké smrti
Dr. Sam Parnia, uznávaná osobnost v oblasti výzkumu kritické péče a resuscitace, se hluboce ponořil do záhad, které obklopují způsob, jakým mozek podléhá smrti. Jeho rozsáhlý výzkum zahrnující jak studie na zvířatech, tak zážitky blízké smrti u lidí nabízí překvapivé poznatky. Pacienti, kteří prožili NDE, často vyprávějí o mimořádných zážitcích, kdy v klinické smrti pozorovali lékařské postupy a rozhovory, což naznačuje přetrvávající vědomí po zástavě srdečního rytmu.
Houževnaté ovládání vědomí mozkem
Výzkumy Dr. Parnii ukazují, že i po zástavě srdce a plic může vědomí přetrvávat krátkou dobu, od několika vteřin do přibližně dvaceti vteřin. Během této doby zůstává mozková kůra – mozkové centrum pro myšlení a smyslovou interpretaci – aktivní, i když reflexy mozkového kmene slábnou. Pozoruhodné je, že úplné vypnutí mozku trvá značně dlouho a trvá ještě několik hodin po klinické smrti.
Faktor resuscitace: Závod s časem
Kardiopulmonální resuscitace (KPR) hraje v souvislosti se zástavou srdce zásadní roli. Poskytuje zlomek kyslíku potřebného pro normální funkci mozku, a nabízí tak šanci na oživení. Práce Dr. Parnii poukazuje na rovnováhu mezi oživením srdce a zmírněním odumírání mozkových buněk a zdůrazňuje kritickou povahu včasného podání KPR.
Univerzální zkušenost se smrtí
Dr. Parnia se ve svém výzkumu snaží rozluštit záhadu lidské zkušenosti na prahu smrti. Cílem zkoumání, které se podobá studiu povahy lásky, je pochopit charakteristiky vědomí během procesu umírání a po něm. Poznatky by mohly nejen nově definovat naše chápání smrti, ale také zlepšit život zachraňující resuscitační techniky.
Hranice smrti a vědomí
Konečný cíl výzkumu přesahuje fyziologické aspekty smrti. Vydává se do oblasti lidského vědomí a zkoumá, zda naše vědomí při smrti zaniká, nebo zda po ní ještě nějakou dobu trvá. Toto zkoumání, hluboce propojené s činností mozku v reálném čase, by mohlo přinést převrat v našem vnímání života, smrti a kontinuity vědomí.
Zdroje: independent.co.uk, cs.wikipedia.org, dailymail.co.uk