Jámy jako místo k žití

Už v roce 2009 planetární vědci pomocí robotické kosmické lodi na oběžné dráze Měsíce (LRO) spatřili na jeho povrchu podivuhodné geologické útvary – jámy. Od té doby je zkoumají, aby zjistili, zda by mohly vést do jeskyní. Nový výzkum odborníků Kalifornské univerzity v Los Angeles odhalil, že se v jámách udržuje ideální teplota 17 °C. Na základě snímků z NASA Diviner Lunar Radiometr Experiment, který měří kolísání teploty jam a povrchu, se pak zaměřili na Moře klidu a jámu zhruba velikosti fotbalového hřiště. Tepelné vlastnosti hornin a povrchu studovali pomocí počítačových modelů a zjistili, že se teplota mění jen nepatrně. Sluneční světlo osvětluje jen část prohlubně, zbytek je trvale ve stínu. Přes den se neohřívá, v noci teplo neuniká. Je tam příjemných 20 °C. Vědci se domnívají, že stálou teplotu „zajišťují“ převisy uvnitř těchto měsíčních jam.

Sídliště na Měsíci?

„Asi šestnáct z více než dvou set objevených jam je pravděpodobně zřícená lávová trubice,“ řekl T. Horvath, postgraduální výzkumný pracovník v oblasti planetárních věd na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. „To znamená, že alespoň některá z nich je vchodem nebo stropním oknem do jeskyně“. Jeskyně, stejně jako zastíněné jámy, můžou poskytovat podmínky pro život a ochranu před nepříznivými a drsnými podmínkami na povrchu Měsíce. Zřícené lávové trubice jsou tunely, které vznikly z vychladlé lávy nebo kůry. Před miliardami let chrlily sopky svou lávu, která proudila po povrchu jako řeky. Horní vrstvy ztuhly, láva dál tekla pod povrchem. Někde se strop lávové trubice po vychladnutí mohl zhroutit. A tak vznikla případná útočiště pro člověka.

Zdroj: Youtube

Hurá na Měsíc?

Pomýšlet na to, že v dohledné době vyrazíme pobývat na Měsíc, je předčasné. Stále zbývá otázka potravin, vody, kyslíku. Ani NASA zatím nemá v plánu zřídit tam tábor či své vesmírné stanoviště. Příjemné „prohlubně“ však tuto šanci zvyšují. A zcela jistě se na Měsíc člověk během několika příštích let vrátí, věří vědci. Alespoň aby si svá budoucí obydlí prohlédli zblízka a viděli je na vlastní oči. Člen výzkumného týmu, profesor planetární vědy na Kalifornské univerzitě a vedoucí projektu Diviner Lunar Radiometr D. Paige v prohlášení k experimentu uvedl: „Lidé se vyvinuli tak, že žili v jeskyních, a do jeskyní se možná vrátíme, až budeme žít na Měsíci.“

Zdroje: www.iflscience.com, www.npr.org