Zrození a rozkvět

V 50. a 60. letech 20. století byla Varosha synonymem luxusu a exkluzivity. Oblast Famagusty, kde se Varosha nachází, byla považována za klenot kyperského turistického průmyslu. Kdysi rušná promenáda byla lemována obchody s haute couture, luxusními auty a restauracemi, kde se podávaly delikatesy ze všech koutů světa.

Pád do tmy: Rok 1974

Rok 1974 přinesl Kypru ránu, ze které se ostrov dosud nevzpamatoval. Po vojenském převratu, uskutečněném řeckými nacionalisty, uspořádalo Turecko invazi na ostrov s cílem ochránit tureckou menšinu. Varosha se nachází pouze několik kilometrů od zelené linie, která dnes Kypr rozděluje, a byla jednou z prvních obětí tohoto konfliktu. Její obyvatelé odešli, ale nikdy se nevrátili. Město bylo uzavřeno tureckou armádou a od té doby zůstává nepřístupné.

Procházka městem duchů

Zdroj: Youtube

Opuštěná Varosha je jako výstava, na níž se zastavil čas. Zatímco si kdysi hosté na plážích užívali slunce a moře, dnes zde najdete pouze hromady písku a zrezlý nábytek. Hotely, které byly v sedmdesátých letech na vrcholu své slávy, stojí nyní prázdné. Budovy, které kdysi hostily špičky světové společnosti, jsou teď pouze stínem svého bývalého lesku.

Věčná izolace

Důvodem, proč Varosha zůstává uzavřena, je trvající politická neshoda a napětí mezi severním a jižním Kyprem. Přestože bylo v poslední době několik pokusů o znovuotevření Varoshy pro veřejnost, turecká vláda to zatím odmítla. Město zůstává vojenskou zónou, a jakákoli neoprávněná návštěva může vést k zatčení.

Co nás Varosha může naučit?

Varosha je také varováním pro svět. Ukazuje, jaké mohou být důsledky vojenských konfliktů a jejich dlouhodobý dopad na civilní život. Navzdory tomu, že většina světa věnuje pozornost novým konfliktům a geopolitickým zájmům, Varosha zůstává tichým svědkem toho, co se stane, když se mezinárodní spory rozdmýchají do plamene, který pohltí nevinné životy a jejich domovy.

Naděje pro budoucnost

Varosha není jen město duchů; je to také město naděje a snů, které čeká na svou šanci k obnově. Mnoho iniciativ a rozhovorů již probíhá ve snaze o znovuotevření Varoshy a její návrat do náruče civilizace. Jediné, co teď můžeme udělat, je čekat a doufat, že jednoho dne se Varosha znovu probudí a vrátí se k ní její bývalá sláva.

Než se tak ale stane, zůstane Varosha městem duchů a také místem, které nás varuje před tím, co vše se může stát, když politické a etnické rozpory přerostou určitou hranici. Zůstane Varosha nadále zapomenutá, nebo se jí podaří znovu najít svou duši? To ukáže pouze čas.

Zdroje: vyslapy.cz, living.iprima.cz, thesun.co.uk