Vanuatu se nachází mezi Fidži a Novou Kaledonií a je vystaveno různým přírodním nebezpečím. Podle Světového ekonomického fóra je Vanuatu pravidelně na prvním místě seznamu nejnebezpečnějších zemí na Zemi. Co tedy dělá Vanuatu tak nebezpečným?

Čtěte také

Ostrov Roatán, Honduras

Čtěte také

Ostrov Roatán: Kouzelný ostrůvek z Karibiku

Zemětřesení, bouře a globální změny

Země leží na Pacifickém ohnivém kruhu, což znamená, že zde jsou častá zemětřesení. Varování před tsunami jsou běžnou součástí života obyvatel a tropické bouře se opakují každou sezónu. A právě změna klimatu představuje pro Vanuatu ještě větší riziko než ve většině jiných oblastí světa. Četnost a intenzita přírodních katastrof v této oblasti se zvyšuje a země je vystavena ničivým dopadům globálního oteplování a stoupající hladiny moří.

Cyklona Pam: Ničivá přírodní síla

V roce 2015 postihla Vanuatu cyklona Pam, která byl druhou nejintenzivnějším tropickou cyklonou jižního Tichého oceánu v historii. Tato přírodní katastrofa způsobila obrovské škody a ztráty na lidských životech. Bouře byla pociťována i na jiných ostrovech v regionu, a to včetně Šalamounových ostrovů, Tuvalu a Nového Zélandu. Celkově bylo cyklonou Pam zasaženo více než 166 000 lidí, což představuje více než polovinu populace Vanuatu, ale zasaženy byly zejména provincie Shefa a Tafea, kde došlo ke zničení mnoho domů a úkrytů.

Ostrov je to nádherný, ale také nebezpečný. Toto způsobila cyklona Pam Ostrov je to nádherný, ale také nebezpečný. Toto způsobila cyklona Pam Zdroj: Wikimedia commons, Graham Crumb, CC-BY-SA-3.0

Bouře na denním pořádku

Tropické bouře postihují Vanuatu každý rok, ale jejich síla a četnost se zvyšují. Kdežto před 40 lety byly nejsilnější bouře kategorie 3, dnes jsou to bouře kategorie 5, což je nejvyšší stupeň v měřítku tropických cyklón. Neobyčejně kruté bouře přinášejí ničivé větry, silné deště a povodně, které způsobují vážné škody na infrastruktuře a ohrožují životy místních obyvatel.

Dalším problémem, kterému Vanuatu čelí v důsledku změny klimatu, je okyselení oceánů. Vyšší obsah oxidu uhličitého v atmosféře je pohlcován světovými oceány, což způsobuje zvýšení teploty vody a tento proces ve svém důsledku vede k bělení korálů, které jsou nezbytné pro zdraví oceánů a jejich ekosystémů. Korálové útesy jsou také domovem mnoha druhů mořského života a jejich poškození má dalekosáhlé dopady na celý ekosystém.

Nebezpečný, ale fascinující

Navzdory všem těmto problémům je Vanuatu stále fascinující destinací, která láká cestovatele svou krásou a autenticitou. Mezi nejlepší atrakce patří například sopka Mount Yasur na ostrově Tanna, vrak lodi SS Coolidge u pobřeží Espiritu Santo nebo krásná pláž Champagne na ostrově Espiritu Santo. Cestovatelé se mohou ponořit do místní historie a kultury v Kulturním centru Vanuatu v Port Vila nebo objevovat přírodní poklady, jako jsou jeskyně Millennium a Mele Cascades.

Je však důležité, aby cestovatelé při plánování své návštěvy Vanuatu zohlednili možná rizika přírodních katastrof. Je proto vhodné zajímat se o tuto destinaci s dostatečným předstihem a vybrat si správné roční období pro návštěvu. Vanuatu je jedním z nejkrásnějších koutů světa, ačkoli čelí výzvám spojeným se změnou klimatu, přírodními katastrofami a stoupající hladinou moří. Cestovatelé, kteří se rozhodnou navštívit tuto unikátní destinaci, se mohou těšit na nezapomenutelné vzpomínky a objevování nádhery, kterou tato země nabízí.

Zdroje: vanuaturedcross, ceskatelevize, britannica

Čtěte také

Průzračná voda Atlantického oceánu a rudé krajina jasně vystihují drsné Lanzarote, nejsevernější z Kanárských ostrovů.

Čtěte také

Lanzarote, Kanárské ostrovy: Rudý, žhavý a malebný ostrov