Vanuatu se nachází mezi Fidži a Novou Kaledonií a je vystaveno různým přírodním nebezpečím. Podle Světového ekonomického fóra je Vanuatu pravidelně na prvním místě seznamu nejnebezpečnějších zemí na Zemi. Co tedy dělá Vanuatu tak nebezpečným?

Zemětřesení, bouře a globální změny

Země leží na Pacifickém ohnivém kruhu, což znamená, že zde jsou častá zemětřesení. Varování před tsunami jsou běžnou součástí života obyvatel a tropické bouře se opakují každou sezónu. A právě změna klimatu představuje pro Vanuatu ještě větší riziko než ve většině jiných oblastí světa. Četnost a intenzita přírodních katastrof v této oblasti se zvyšuje a země je vystavena ničivým dopadům globálního oteplování a stoupající hladiny moří.

Cyklona Pam: Ničivá přírodní síla

V roce 2015 postihla Vanuatu cyklona Pam, která byl druhou nejintenzivnějším tropickou cyklonou jižního Tichého oceánu v historii. Tato přírodní katastrofa způsobila obrovské škody a ztráty na lidských životech. Bouře byla pociťována i na jiných ostrovech v regionu, a to včetně Šalamounových ostrovů, Tuvalu a Nového Zélandu. Celkově bylo cyklonou Pam zasaženo více než 166 000 lidí, což představuje více než polovinu populace Vanuatu, ale zasaženy byly zejména provincie Shefa a Tafea, kde došlo ke zničení mnoho domů a úkrytů.

Bouře na denním pořádku

Tropické bouře postihují Vanuatu každý rok, ale jejich síla a četnost se zvyšují. Kdežto před 40 lety byly nejsilnější bouře kategorie 3, dnes jsou to bouře kategorie 5, což je nejvyšší stupeň v měřítku tropických cyklón. Neobyčejně kruté bouře přinášejí ničivé větry, silné deště a povodně, které způsobují vážné škody na infrastruktuře a ohrožují životy místních obyvatel.

Dalším problémem, kterému Vanuatu čelí v důsledku změny klimatu, je okyselení oceánů. Vyšší obsah oxidu uhličitého v atmosféře je pohlcován světovými oceány, což způsobuje zvýšení teploty vody a tento proces ve svém důsledku vede k bělení korálů, které jsou nezbytné pro zdraví oceánů a jejich ekosystémů. Korálové útesy jsou také domovem mnoha druhů mořského života a jejich poškození má dalekosáhlé dopady na celý ekosystém.

Zdroj: Youtube

Nebezpečný, ale fascinující

Navzdory všem těmto problémům je Vanuatu stále fascinující destinací, která láká cestovatele svou krásou a autenticitou. Mezi nejlepší atrakce patří například sopka Mount Yasur na ostrově Tanna, vrak lodi SS Coolidge u pobřeží Espiritu Santo nebo krásná pláž Champagne na ostrově Espiritu Santo. Cestovatelé se mohou ponořit do místní historie a kultury v Kulturním centru Vanuatu v Port Vila nebo objevovat přírodní poklady, jako jsou jeskyně Millennium a Mele Cascades.

Je však důležité, aby cestovatelé při plánování své návštěvy Vanuatu zohlednili možná rizika přírodních katastrof. Je proto vhodné zajímat se o tuto destinaci s dostatečným předstihem a vybrat si správné roční období pro návštěvu. Vanuatu je jedním z nejkrásnějších koutů světa, ačkoli čelí výzvám spojeným se změnou klimatu, přírodními katastrofami a stoupající hladinou moří. Cestovatelé, kteří se rozhodnou navštívit tuto unikátní destinaci, se mohou těšit na nezapomenutelné vzpomínky a objevování nádhery, kterou tato země nabízí.

Zdroje: vanuaturedcross, ceskatelevize, britannica