Vánoce v socialistickém Československu, ačkoli připomínaly dnešní oslavy, měly odlišnou příchuť. Podstata rodiny, radosti a tradic zůstala zachována, ale s jemnými odlišnostmi, které formovalo dobové společensko-politické klima. Slavnosti, od stromečku plného cukroví až po kapra ve vaně, vyvolávaly pocit vřelosti a pospolitosti.

Zdroj: Youtube

Jedním z aspektů, který se výrazně vyvinul, je vánoční hostina. Kdysi byla její rozmanitost omezená, dnes je stůl gastronomickou lahůdkou, která odráží kulinářský pokrok země. Jeden prvek Vánoc však ve své proměně v průběhu let vyniká – dárky schované pod stromečkem.

Vánoční dárky dříve a dnes

Za socialismu byly vánoční dárky jednotnější, což odráželo omezený konzum doby. Děti dostávaly podobné dárky, takže ty vzácné, jedinečné dárky byly ještě cennější. Nápadná podobnost dárků podporovala pocit rovnosti mezi malými obdarovanými.

Ikony minulých Vánoc

Určité hračky se staly ikonami této doby, kterých si vážily děti v celé zemi:

Milovaný mončičák: Téměř každé dítě toužilo po jednoduché, ale milované hračce. Najít roztomilou chlupatou plyšovou hračku pod vánočním stromečkem znamenalo okamžik čiré radosti.

Hravé mozaiky a klasické hračky: Plastové panenky, plechové modely vozidel i natahovací zvířátka – všechny tyto hračky podněcovaly fantazii a tvořivost.

Hlavolamové šílenství: Rubikova kostka a stavebnice Merkur nebyly jen hračky, ale i nástroje, které byly výzvou pro mladou mysl.

Exkluzivní požitky: Obdržet digitální hru nebo vytouženou mini krabici Lega bylo pro pár šťastlivců něco jako zlatá trefa.

Nejvyšší symboly postavení: Elektrická autodráha a lední hokej – špičkové hračky hodné závisti, pod stromečkem je ale našel málokdo. Domeček pro panenky – dívky hrdě vystavovaly své panenky a kdo měl štěstí, dostal od Ježíška i složitě navržený domeček pro panenky, který se stal ceněnou součástí dětství.

Hry, které všechny spojovaly: Klasické hry jako "Člověče, nezlob se!" a "Kloboučku hop!" byly všeobecně oblíbené a spojovaly rodiny a přátele. Karetní hry jako Kvarteto a Černý Petr byly sučástí snad každých Vánoc.

I když se dárky z 80. let mohou zdát ve srovnání s dnešními špičkovými technologiemi a videohrami jednoduché, v srdcích dětí vyrůstajících za socialismu měly zvláštní místo. Tyto ceněné hračky podporovaly kreativitu, představivost a sociální vazby mezi dětmi a vytvářely nezapomenutelné vánoční vzpomínky. Některé z těchto klasických dárků z 80. let by vlastně mohly dělat radost dětem i dnes a připomínat nám, že kouzlo Vánoc jde napříč generacemi. Proto se při oslavách svátků zamysleme nad jednoduchými, ale hlubokými radostmi vánočních dnů z minulých let.

Zdroje: styl.instory.cz, supermamy.maminka.cz, zeny.iprima.cz