Krajina plná smrti

Příběh Údolí smrti začíná ve 30. letech 20. století, kdy dva lovci objevili podivné místo na úpatí sopky Kikpnych na horním toku řeky Gejzarnaja ve východní části poloostrova. To, co spatřili, je navždy poznamenalo. Země byla vyprahlá, bez trávy a rostlin, ale co bylo ještě více šokující, byla těla mrtvých zvířat, která doslova pokrývala zdejší krajinu. Když oba muži začali cítit silné bolesti hlavy, rozhodli se co nejrychleji z údolí uprchnout. Rozhodnutí jim pravděpodobně zachránilo život.

Zdroj: Youtube

Lovci ovlivnění příběhem měli na svědomí to, že se v první polovině 20. století vydalo do Údolí smrti mnoho dobrodruhů a objevitelů, kteří toužili rozluštit záhadu místa. Bohužel, ne všichni se vrátili. Podle místních obyvatel bylo ztraceno až 80 lidí, kteří se pokusili najít klíč k záhadě.

Vědci a lesníci ve stopách záhady

Ačkoli legendy a příběhy o Údolí smrti kolují již od 30. let 20. století, oficiálně bylo místo objeveno až v roce 1975. Dne 28. července téhož roku se skupina vulkanologů pod vedením Vladimira Leonova vydala do údolí, kde objevila hřbitov mrtvých zvířat a ptáků. Tři dny poté dorazil lesník Vladimir Koljov, který údolí objevil z opačné strany. Tímto objevem se Údolí smrti stalo jedním z nejvýznamnějších v historii Kamčatky.

Smrtící plyny z útrob sopky

Po následných výzkumech provedených v letech 1975-1983 přišli vědci k důležitému závěru. Zvířata a ptáci v Údolí smrti umírají kvůli vysokým koncentracím jedovatých plynů, které stoupají ze sopky. Smrtící směs zahrnuje sirovodík, oxid uhličitý, oxid siřičitý, disulfid uhlíku a další toxické prvky, které se hromadí v nížině údolí, bez možnosti odvětrání větrem.

Údolí smrti samo o sobě je relativně malou oblastí, je pouhé dva kilometry dlouhé a 500 metrů široké. V období od května do října se stává smrtícím pro vše živé. Jak sněhová pokrývka taje, uvolňují se nebezpečné plyny, které se stávají nástrahou pro zdejší faunu.

Prvními oběťmi jsou ptáci, kteří přistávají u rozmrzlé řeky a pijí z ní vodu. Následují lišky lovící v okolí údolí, které následně přilákají i větší predátory, jako jsou medvědi a rosomáci. Nejpodivnější na tom všem je, že těla mrtvých zvířat zůstávají v údolí po dlouhou dobu, protože smrtící plyny brání rozkladu.

Tragédie zvířat: Proč neutečou

Jedna z nejdůležitějších otázek, kterou vědci zatím nedokážou zodpovědět, je, proč zvířata neutečou, když poprvé pocítí příznaky otravy, a proč vůbec vstupují do tohoto nebezpečného údolí. Existuje hypotéza, že prvky v plynech mohou způsobit částečné ochrnutí, ale to dosud nebylo definitivně prokázáno. Dokonce i lidé, kteří vstoupí do Údolí smrti, často trpí bolestmi hlavy, horečkou a slabostí, což může někdy vést k fatálním následkům.

Turisté, kteří by se rádi podívali na Údolí smrti, budou zklamaní, neboť je pro ně tato oblast uzavřena. Avšak existují způsoby, jak si nebezpečné místo prohlédnout z bezpečné vzdálenosti. Jedním z možných způsobů je pozorování Údolí smrti ze speciálně upravené vyhlídkové plošiny, která byla instalována v bezpečné vzdálenosti od údolí.

Kamčatka mimo Údolí smrti

Kamčatka není známá pouze svým tajemným Údolím smrti. Poloostrov nabízí mnohem více než jen tento záhadný kout přírody. Zde je sedm věcí, které ohromí každého cestovatele, který se rozhodne tuto divokou a krásnou část světa navštívit:

Aktivní sopky: Kamčatka je domovem mnoha aktivních sopek, což ji činí unikátním místem pro pozorování sopečné činnosti. Kromě Kikpnych, která je spojena s Údolím smrti, zde najdete i další fascinující sopky, jako jsou Karymskij a Malý Semjačik.

Údolí gejzírů: Toto místo je jedním z největších gejzírových polí na světě. Můžete zde pozorovat ohromující gejzíry, vroucí prameny a termální jezera.

Divoká příroda: Kamčatka je domovem mnoha divokých zvířat včetně medvědů, losů a lišek. Pro milovníky přírody je to ráj.

Kronocká rezervace: Rezervace je zapsána na seznamu UNESCO a ochraňuje unikátní ekosystémy Kamčatky. Zde najdete nejen Údolí smrti, ale také mnoho dalších ohromujících míst.

Rybaření: Kamčatka je známá svým bohatým rybolovem. Pokud jste rybář, určitě si přijdete na své.

Pěší túry: Pro milovníky turistiky je Kamčatka rájem. Můžete se vydat na náročné pěší túry a obdivovat krásy divoké krajiny.

Eskapáda na vodě: Kamčatka nabízí také možnost výletů na kajaku nebo rafting po divokých řekách.

Údolí smrti na Kamčatce je místem plným tajemství a nebezpečí, které fascinuje a děsí zároveň. Ačkoli turisté nemohou vstoupit do tohoto zakázaného území, existují způsoby, jak si nevídaný přírodní fenomén prohlédnout z bezpečné vzdálenosti. Kamčatka jako celek nabízí nepřeberné množství přírodních krás a dobrodružství, které ohromí každého cestovatele. A tak, pokud se rozhodnete vydat se na tento výjimečný poloostrov, připravte se na neuvěřitelné zážitky a nechte se unášet divokou krásou Kamčatky.

Zdroje: atlasobscura.com, volcanoesland.com, airpano.com