Historie tvrze Kašovice

Na malebném a nevýrazném vrchu nad vesničkou Kašovice se rozprostírá zřícenina středověké gotické tvrze. Byla založena pravděpodobně v první polovině 14. století a opuštěna ve století šestnáctém. Z kdysi obytné budovy se dochovaly pouze části zdí svědčící o majestátní minulosti. Tajemství místa zdůrazňuje alej modřínů vysázená ve 20. století, která obklopuje zříceninu a dodává celé oblasti záhadný vzhled.

Jak daleko sahá historie tvrze, není známo. První zmínka o ní pochází z roku 1341, kdy byla označována za sídlo Sazemy z Kašovic. Později tvrz přešla do vlastnictví Jana z Velhartic, který ji věnoval své manželce Ofce z Opočna okolo roku 1390. Další zmínka sahá do roku 1428, kdy byla část panství prodána Oldřichem z Rožmberka panu Menhartovi z Hradce. Tvrz však postupně ztrácela na významu a v roce 1565 byla pravděpodobně již pustá.

Čtěte také

Hrad Okoř musel být ve své době opravdu impozantní

Čtěte také

Pod hradem Okoř se našly dvě tajné chodby. Vědci tam hledají templářský poklad

Pověst o ženě se zlatou hvězdou

Ke Kašovické tvrzi je navázaná fascinující pověst o šlechtičně se zlatou hvězdou na čele. Tuto legendu zaznamenal František Alexandr Heber a silně připomíná známou českou pohádku o stejnojmenné princezně, ale tentokrát je hlavní hrdinkou šlechtična z Kašovic. Žena vladyky, která měla na čele zářivou zlatou hvězdu, měla z prvního manželství dceru jménem Božena, která na čele nesla stejnou zářící hvězdu. Božena se rozhodla ukrýt svou krásu a přestrojit se za chlapce, aby ji nikdo nepoznal. 

Vydala se na dlouhou cestu ke tvrzi Kašovice, která byla považována za jednu z nejmocnějších rytířských tvrzí v okolí. Za pomoci lsti se jí podařilo získat místo v kuchyni, kde pracovala a skrývala svou pravou identitu. Když vladyka odjel na ples, Božena se rozhodla za ním vydat a ukázat se mu v plné kráse. Převlékla se do nádherných šatů, které měla ukryté v lese, a na každém plese od vladyky dostala darem prsten nebo růžičku z perel. Vladyka pak později oba dary objevil v jídle. Když Božena odhalila svou pravou identitu, vladyka si ji vzal za ženu a spolu žili šťastně až do konce svých dnů.

Čtěte také

Dolský mlýn

Čtěte také

Dolský mlýn: Unikát srdci Českého Švýcarska, který proslavila i Pyšná princezna

Inspirace pro literaturu

Tato romantická pověst o šlechtičně s hvězdou na čele zůstala zapsána v historii a stala se inspirací pro mnoho spisovatelů včetně slavné Boženy Němcové, která ji pravděpodobně znala a začlenila do svého díla.

Tvrz Kašovice je místem, které spojuje historickou hodnotu s kouzlem staré legendy. Tajemná pověst o šlechtičně se zlatou hvězdou na čele nás přivádí zpět do doby rytířů a dodává návštěvě kašovické tvrze ještě větší kouzlo. Každopádně jde o nádhernou zříceninu v malebné krajině, kterou příroda pomalu, ale jistě pohlcuje.

Zdroje: novinky.czhrady.czmestosusice.cz