Od carských tajných chodeb po sovětské podzemní bunkry

Ruské tajné podzemní stavby mají dlouhou historii, která sahá až do období carské vlády. Za éry Ivana Hrozného tvořila podzemí Moskvy síť věznic a mučíren. A pokud jde o ty, kdo se na stavbě těchto tunelů podíleli, osud k nim byl tak mrazivý, jak by se dalo čekat – umírali v těch samých chodbách, které pomáhali vytvářet.

V modernější době, začátkem 20. století, bylo moskevské metro postaveno částečně z materiálu z historických budov carské rodiny, přičemž velká část práce byla vykonána ručně. Právě zde se objevují první zmínky o Metro-2.

Stalinova paranoická vize: Metro-2

Stalin, známý svou paranoií, je považován za zakladatele tajného systému Metro-2. Spekuluje se, že byl tento systém vybudován jako úkryt pro politickou a vojenskou elitu v případě vojenského konfliktu nebo jaderného útoku.

Jenže vstup do Metro-2 je tak tajný, že přístup má pouze ten, kdo prošel prověrkou na nejvyšší úroveň tajnosti. Mnoho badatelů a historiků požádalo o povolení prozkoumat tyto tunely, ale všechny jejich žádosti byly zamítnuty. Může to poukazovat na to, že Metro-2 ve skutečnosti neexistuje?

Potvrzení a odmítnutí existence Metro-2

Existence Metro-2 byla potvrzena některými vysoce postavenými politiky a vojáky po rozpadu Sovětského svazu. Jedním z nich je bývalý důstojník KGB, který uvedl, že podzemní síť by mohla snadno pojmout asi 15 000 lidí.

Podle něj byla síť navržena tak, aby fungovala i v případě jaderného konfliktu a zajistila přežití nejdůležitějších jedinců z politické a vojenské elity. Tunely byly prý vybaveny vším potřebným pro dlouhodobé přežití, včetně zásob potravin a vody, lékařských zařízení, a dokonce i atomových reaktorů pro výrobu elektřiny.

Nicméně, oficiální postoj ruských vládních orgánů je takový, že Metro-2 je jen mýtus. Úředníci trvají na tom, že systém nikdy neexistoval a jakékoli zprávy o jeho existenci jsou podle nich výmysly nebo dezinformace.

Záhada bez odpovědí

Navzdory oficiálnímu stanovisku, mnoho dobrodruhů a urbexerů (lidí, kteří zkoumají opuštěné a zanedbané struktury) se pokusilo najít vstup do Metro-2. Někteří tvrdí, že našli tajné tunely a chodby vedoucí z metra a do metra, ale důkazy o jejich tvrzeních jsou obvykle nejasné nebo neověřitelné.

Kromě toho, mnoho ruských vědců a inženýrů popírá možnost existence Metro-2. Argumentují tím, že stavba tak rozsáhlého a složitého systému by byla technicky nemožná a že by vyžadovala obrovské množství materiálů a práce, které by byly v době Stalinovy vlády nedostupné.

Zdroj: Youtube

Bez pevných důkazů zůstává existence Metro-2 obestřena tajemstvím. Ať už je pravda jakákoli, tajné tunely Moskvy budou nadále fascinovat generace dobrodruhů, historiků a milovníků záhad. A kdo ví, možná jednou někdo najde důkaz, který razantně potvrdí, nebo vyvrátí existenci tohoto tajemného podzemního systému.

Zdroje: techsvet, enigmaplus, magazin