Na cestě za zlatem

Ve světě plném moderní technologie a strojů, které nám usnadňují práci, je příběh Williama H. Schmidta, který je známý také jako Burro Schmidt, skutečným připomenutím lidské vytrvalosti a odhodlání. Jeho vytrvalé kopání do skalní hory v jižní Kalifornii, pouhým krumpáčem, každý den po dobu 32 až 38 let (doba stavby není zcela jasná), vytvořilo něco opravdu unikátního – tunel, který vás přenese přes půl kilometru pevné skály.

Zdroj: Youtube

Jedná se o nevšední atrakci, která se nachází v poušti Randsburg v Kalifornii a která byla vytvořena za účelem transportu zlaté rudy z jednoho konce hor do druhého.

Životní úkol Burro Schmidta

Schmidt se narodil v Providence na Rhode Islandu a po smrti svých šesti sourozenců, kteří podlehli tuberkulóze, se ve svých mladých letech přestěhoval do Kalifornie. Lákala ho vidina zlata a žil ve skromné chatě vedle tunelu, který budoval. Sám, bez jakéhokoli formálního vzdělání v oblasti důlní techniky, se rozhodl, že si vytvoří svou vlastní cestu přes horu.

Konečný výhled na dílo Burro Schmidta

Vyzbrojen krumpáčem, lopatou, čtyřkilovým kladivem a občasně umístěným dynamitem začal Schmidt s hloubením tunelu. V roce 1938, po 32 až 38 letech každodenní práce, se Schmidt prorazil na druhou stranu hory. Poté, co dokončil svůj monumentální úkol, prodal tunel a odešel. Jeho motivace a výdrž jsou i dnes záhadou, ale jeho dílo je nezapomenutelným svědectvím lidského úsilí.

Schmidtův duch stále v tunelu?

Přestože je tento tunel dnes prázdný a je spravován Úřadem pro správu půdy, někteří návštěvníci tvrdí, že tu cítí jeho přítomnost. Někteří dokonce tvrdí, že viděli jeho ducha, jak se hrbí a pracuje s lopatou, stejně jako v dobách, kdy kopání tunelu bylo jeho denním chlebem. Ačkoli se mnozí lidé mohou obávat vstoupit do tunelu z bezpečnostních důvodů, jeho fascinující historie a zvláštní atmosféra přitahují mnoho návštěvníků.

Tunel Burro Schmidta je jedním z těch skrytých pokladů jižní Kalifornie, které vás nutí přemýšlet. Je to připomenutí úsilí jednoho člověka, jeho vytrvalosti a odhodlání. Je to připomenutí toho, co může člověk dokázat, když se nenechá odradit zdánlivě nepřekonatelnými překážkami. A přestože Burro Schmidt možná nikdy nezbohatl z nalezení zlata, zanechal po sobě něco mnohem cennějšího – odkaz o síle lidského ducha a schopnosti překonávat největší překážky.

Zdroje: oddityodysseys.com, mountainzone.com, onlyinyourstate.com