Tulliho papyrus a jeho záhadný objev

Příběh Tulliho papyru začal v roce 1931, kdy italský egyptolog Alberto Tulli procházel místním tržištěm v Káhiře. Jeho pozornost upoutal neobvyklý papyrus pokrytý hieroglyfy. Byl to vzácný nález! Ale majitel obchodu požadoval za nabízenou starožitnost příliš vysokou cenu. Tully si však nechtěl nechat jedinečnou příležitost ujít, a tak si udělal kopii papyru. Navíc nahradil původní hieratické písmo hieroglyfy, což umožnilo pozdější překlad a široké rozšíření obsahu.

Zdroj: Youtube

Tulli se obrátil na svého kolegu Borise Rachewiltze, aby mu pomohl s překladem papyru. Rachewiltz byl známý svými knihami o životě a umění Egypťanů. Brzy se ukázalo, že Tulliho papyrus je skutečným pokladem, a jeho původ sahá až do doby kolem roku 1480 př. n. l. Tato doba je pro Egypt známá vládou faraona Thutmose III.

Tajemná zpráva z oblohy

Text na papyrusu popisuje událost, která se stala v roce 22, třetím měsíci zimy a šesté hodiny dne. Na obloze se objevil podivný ohnivý disk, který neměl hlavu, pohyboval se tiše, ale z jeho úst vycházel zápach. Lidé byli zděšeni, když viděli, jak z nebe padá oheň a disk zůstává na obloze stát. Jeho tělo bylo jeden prut dlouhé a jeden široké, a přesto nevydávalo žádný zvuk. Událost byla natolik děsivá, že se lidé rozhodli zprávu předat panovníkovi.

Papyrus a jeho tajemný obsah

Na první pohled by mohl být popis považován za pozorování meteorologického jevu. Staří Egypťané však byli mistři v zaznamenávání různých astronomických událostí, včetně měsíčních fází, pohybu hvězd, průletu komet a meteoritů. Ufologové tvrdí, že byli schopni rozlišit kosmické jevy od možných mimozemských návštěv.

UFO v historii

Tulliho papyrus zaujal také pozornost autorů, kteří se zajímají o UFO a návštěvy mimozemských bytostí v průběhu historie. Erich von Däniken zahrnul Tulliho papyrus do svých teorií, které tvrdí, že v dávných dobách mohli mimozemšťané navštívit Zemi a předat lidstvu pokročilé znalosti a technologie.

Vzniká zde však jeden zásadní problém. V Tulliho papyru se sice popisuje neobvyklá událost na obloze, ale faraonovo jméno, které by mělo potvrzovat jeho autentičnost, nikde nevystupuje. Nepřítomnost faraonova jména dělá Tulliho papyrus podezřelým.

Pochybnosti a kontroverze

Pochybnosti ohledně pravosti Tulliho papyru neustávají. Někteří pozorovatelé UFO jako Jacques Vallée a Chris Aubeck dokonce označili dokument za podvrh. Tvrdí, že Rachewiltz, který papyrus přeložil, nikdy nepotvrdil, že měl před sebou originální rukopis.

Samuel Rosenberg, další badatel zabývající se Tulliho papyrem, vyjádřil pochybnosti o jeho pravosti a kontaktoval egyptské oddělení Vatikánského muzea, aby získal více informací. Jeho vyšetřování nakonec vedlo k závěru, že papyrus byl pravděpodobně padělek.

Otazníky nad existencí

V současné době neexistuje žádný originál ani další kopie Tulliho papyru. Vše, co máme, jsou domněnky, pověsti a dohady. Pokud však dokument opravdu existuje, mohl by nám poskytnout fascinující pohled do minulosti a možná i na něco mnohem většího než jen pozorování neobvyklého jevu na obloze.

Konečné slovo?

Jedno je jisté, Tulliho papyrus je tajemným artefaktem, který neustále budí zvědavost a polemiku. Bez definitivního důkazu o jeho pravosti nebo falzifikaci zůstáváme v nejistotě. Mnoho otázek kolem dokumentu se zatím nedočkalo definitivních odpovědí, příběh starověkého Egypta je zkrátka plný tajemství a nevyřešených záhad.

A kdo ví, možná se nám jednoho dne podaří objevit další důkazy ohledně Tulliho papyru a celého tajemství, které se skrývá za zdmi pyramid. Starověký Egypt nás totiž nepřestává fascinovat.

Zdroje: ufoac.com, soulask.com, denik.cz