Neuvěřitelná síla přírody: Tsunami roku 1958

Jak se zdá, Lituya byla vždy zvláštní. Tato tichá zátoka obklopená vysokými horskými štíty má své jedinečné kouzlo a tajemství, které přitahuje ty, kteří hledají samotu a dobrodružství. Avšak roku 1958 se zdejší klid narušil událostí, která vešla do historie.

Zdroj: Youtube

Zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy stupnice rozvlnilo klidnou hladinu zátoky. Obrovský kus skalního masivu se zřítil do vody, což vyvolalo tsunami obrovských rozměrů. Tento gigantický příliv dosáhl výšky až 525 metrů, což je víc než výška Eiffelovy věže. Vlna byla tak silná, že zcela změnila krajinu zátoky. Miliony stromů byly vytrženy a odplaveny. Celý tento jev je považován za nejvyšší megatsunami, která kdy byla zaznamenána lidstvem.

Minimální ztráty na životech, ale obrovské lekce

O život přišli „pouze“ dva lidé, a to jen díky tomu, že zátoka Lituya není hustě osídleným místem. Megatsunami nám však připomněla, že ačkoli je příroda krásná a fascinující, je také nevyzpytatelná a může být extrémně ničivá. Jak je vidět na příkladech jiných smrtících tsunami po celém světě.

Vajontská přehrada: Tragická událost italské historie

Jednou z nejtragičtějších tsunami, která nebyla způsobena zemětřesením, byla katastrofa na přehradě Vajont v Itálii v roce 1963. Když se obrovský kus hory Monte Toc sesunul do přehradní nádrže, vyvolalo to vlnu vysokou přes 250 metrů, která přešla přes přehradu a zasáhla obce ležící níže v údolí. Přes 2 000 lidí přišlo o život. Tragédie je dodnes připomínkou nebezpečí, která mohou vyplývat z nedostatečného respektu k přírodním silám při velkých stavebních projektech.

Krakatoa: Tsunami vyvolané sopečnou erupcí

Erupce sopky Krakatoa v roce 1883 je jedním z nejznámějších případů tsunami. Když sopka vybuchla s takovou silou, že byla doslova vymazána z mapy, vyvolalo to vlny vysoké až 40 metrů, které zasáhly pobřeží Sumatry a Jávy. Celkově se odhaduje, že při této katastrofě zahynulo více než 36 000 lidí.

Tóhoku 2011: Japonsko zasaženo ničivou vlnou

Jedním z nejznámějších moderních příkladů tsunami je zemětřesení a následné tsunami v Tóhoku v Japonsku v roce 2011. Zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy stupnice vyvolalo vlny dosahující výšky až 40 metrů, které zasáhly pobřeží Honšú, hlavního ostrova Japonska. Přírodní katastrofa způsobila obrovské škody a zahynulo více než 15 000 lidí. Tsunami také způsobila vážnou havárii v jaderné elektrárně Fukušima, což vedlo k dalším problémům a obavám.

Indický oceán 2004: Tsunami s obrovským dopadem na lidské životy

Zemětřesení a tsunami v Indickém oceánu v roce 2004 byly jednou z nejsmrtonosnějších událostí v historii. Zemětřesení o síle 9,1 stupně Richterovy stupnice u pobřeží Sumatry vyvolalo tsunami, které zasáhlo 14 zemí a zabilo více než 230 000 lidí. Vlny dosahovaly výšky až 30 metrů a způsobily obrovské škody a ztráty na životech po celé oblasti.

Tyto příklady ukazují nejen ohromnou ničivou sílu tsunami, ale také to, jak rozmanité mohou být jejich příčiny – od zemětřesení a sopečných erupcí až po sesuvy půdy a zřícení hor.

Zdroje: www.zmescience.com, www.tbsnews.net, a-z-animals.com