Jedinečné rysy nově objeveného druhu

Objev v přírodní rezervaci Mai Po v Hongkongu poslední dobou oživil debaty mezi vědeckou komunitou. Hongkongští vědci totiž objevili nový druh medúzy, která je nejen průhledná, ale také má 24 očí. Druh nazvaný Tripedalia maipoensis patří do skupiny krabicovitých medúz, příbuzných nejjedovatějšímu mořskému živočichovi na světě – australské medúze Chironex fleckeri.

Průhledné tělo mladé medúzy je úchvatně bezbarvé a má dvanáct chapadel zakončených pádlovými strukturami, které umožňují efektivní pohyb vodou. Ale nejzajímavějším rysem tohoto druhu je jeho krychlovité tělo osázené 24 očima, které jsou uspořádané ve shlucích po šesti.

Zdroj: Youtube

Toxický potenciál záhadného mořského tvora

Medúza Tripedalia maipoensis byla poprvé spatřena ve vzorcích odebraných z přílivového rybníčku s krevetami, známého jako "gei wai". Později se ukázalo, že populace tohoto druhu je poměrně hojná, v jedné oblasti rybníka žije přibližně 400 jedinců.

Zatím není jasné, zda je Tripedalia maipoensis pro člověka nebezpečná. Výzkumníci však zjistili, že je dostatečně toxická na to, aby omráčila drobné krevety Artemia, což je ukazatel, že by mohla představovat potenciální hrozbu. Zda se nový druh medúzy vyskytuje i v přilehlých vodách ústí Perlové řeky, není zatím jisté. Dosud totiž v tomto ohledu nebyl proveden žádný průzkum.

Fascinující metoda pohybu

Co je na této medúze opravdu fascinující, je její schopnost pohybu. Medúzy krabicovité se pohybují tak, že vpouštějí vodu do kanálků podél svalové blány na spodní straně těla a pak ji vypuzují. Na rozdíl od blízce příbuzných druhů má Tripedalia maipoensis rozvětvené kanálky, což je zcela unikátní rys.

Každý shluk šesti očí na krychlovém těle medúzy pak zahrnuje pár očí s čočkami pro tvorbu obrazu a čtyři oči, které vnímají pouze světlo. Vědci se domnívají, že tento druh se živí malými korýši kopepody, kteří byli ve vzorcích odebraných z krevetového rybníka hojně zastoupeni.

Svět plný tajemství

Nový objev potvrzuje, že vody na naší planetě jsou stále plné tajemství a neobjevených druhů, které čekají na své odhalení. A jak poznamenal profesor Qiu Jianwen z Hongkongské baptistické univerzity, který výzkum vedl, objev Tripedalia maipoensis je velmi vzrušující a naznačuje potenciál pro další objevy mořských živočichů nejen v hongkongských, ale i v čínských pobřežních vodách. Medúza Tripedalia maipoensis nám otevírá oči do světa nekonečné biodiverzity, který nás stále dokáže překvapit a fascinovat.

Zdroje: allthatsinteresting.com, www.dailymail.co.uk, www.livescience.com