Zdroje: traveladventure.cz, www.denik.cz, spectator.sme.sk

Záhada pohoří Tribeč

Slovenské pohoří se vyznačuje nádhernou krajinou, hustými lesy a členitým terénem. Díky tomu je ideálním cílem pro milovníky dobrodružství i přírody.

Jedním z nejzajímavějších aspektů Tribeče je jeho bohatá historie. Předpokládá se, že oblast byla osídlena lidmi již v neolitu, a nachází se zde několik archeologických nalezišť, která tuto skutečnost dokládají. Například Hradište nad Tribečom je rozsáhlé opevněné sídliště, které pochází ze 6. století př. n. l. Bylo jedním z nejdůležitějších center Keltů ve střední Evropě a hrálo klíčovou roli v jejich obchodní síti.

V průběhu let byla Tribeč domovem různých kultur a civilizací, včetně Římanů, Slovanů a Germánů. Každá z těchto skupin zanechala v regionu svou stopu. O tom svědčí četná historická místa a památky, kterými je krajina poseta. Příkladem je zřícenina středověkého hradu Uhrovec. Oblíbená turistická atrakce, která všem, jež se sem vydají, nabízí úžasný pohled do minulosti.

Kromě bohaté historie je Tribeč proslulá také svými přírodními krásami. V pohoří se nachází několik přírodních rezervací a parků, které jsou domovem rozmanité flóry a fauny. Oblast je proslulá bukovými a dubovými lesy, pokrývajícími značnou část území. Celá řada turistických tras a cyklostezek pak představuje příležitost, jak strávit volný čas v přírodě.

Ztracení lidé

Jedním z nejzáhadnějších aspektů Tribeče je jeho údajná nadpřirozená moc. Podle místních legend se v pohoří nachází několik posvátných míst. Právě ta mají disponovat jakousi mystickou mocí.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Patří mezi ně Devínova skála. Velký skalní útvar, jež je považován za portál do jiné dimenze. Podobně Ostrá skála je údajně místem, kde se za úplňku scházejí čarodějnice, aby zde prováděly své rituály.

Další záhadou, pro kterou vědci nemají vysvětlení, je, že se zde ztrácejí lidé. Jednou z prvních obětí byl horal Štefan S., jež se v Triběči ztratil roku 1929. Jeho tělo se nikdy nenašlo. Stejné zmizení potkalo o pár let později také Waltera F., dělníka v Baťových závodech. Pátrání po něm trvalo tři měsíce. On sám se ze svého zmizení již nikdy nevzpamatoval.

Případů, kdy se v Tribeči ztratili lidé, bylo mnoho. Místní jsou názoru, že většina z nich pravděpodobně spadla do propastí. Otázkou zůstává, proč se většina z těl nikdy nenašla?

Navzdory mnoha zajímavostem i záhadným zmizením je Tribeč mimo Slovensko poměrně neznámou oblastí. Přesto je Tribeč místem, které stojí za návštěvu. Ať už vás zajímá historie, příroda nebo nadpřirozeno, v tomto tajemném a fascinujícím regionu si každý najde to své.