Je zvláštní, že film, jehož děj se odehrává především v teplém létě, se ve skutečnosti natáčel v mrazivé zimě v roce 1972. Tvůrci původně zamýšleli natáčet v létě, ale okolnosti je přiměly zvolit zimní kulisy, díky čemuž vznikla jedinečná a malebná pohádková krajina.

Zdroj: Youtube

Spojení s hradem

Přestože se film navždy zapsal do srdcí mnoha diváků, možná vás překvapí, že se na ikonickém zámku Moritzburg natáčelo jen několik scén. Herci Pavel Trávníček a Libuše Šafránková se v hradních sálech ocitli pouze ve třech klíčových momentech – při příchodu Popelky na ples, jejím tanci s princem a spěšném odchodu po zámeckých schodech, při němž za sebou zanechává svůj skleněný střevíček.

Vizuální podívaná

Jedním z vrcholů výstavy jsou bezpochyby originální kostýmy a rekvizity. Tyto artefakty, jejichž kurátorkou je Margitta Henselová, která na projektu neúnavně pracovala, nabízejí návštěvníkům možnost ponořit se do kouzla filmu. Při prohlídce výstavy získáte přehled o technikách použitých k oživení nadčasového příběhu, včetně fascinujících metod použitých při absenci dnešních digitálních technologií.

Filmové zajímavosti

Věděli jste, že ikonická scéna s holuby, kteří přebírají hrách, byla ve skutečnosti natočena obráceně? Nebo že německá herečka Carola Braunbocková, která hrála macechu, se nemusela učit česky, protože pochází z Čech a do Německa se musela přestěhovat po druhé světové válce? Podobné pikantnosti dodávají odkazu filmu na zajímavosti.

Kromě výstavy o Popelce se návštěvníci mohou seznámit s životem ikonické hvězdy filmu Libuše Šafránkové, která bohužel zemřela v roce 2021. Její trvalá přítomnost v srdcích fanoušků je oslavována v celém zámku.

Interaktivní lahůdky

Chcete-li zažít skutečně pohlcující zážitek, vydejte se do Kamenného sálu v prvním patře, kde si můžete obléknout kostýmy, které nosily různé postavy z filmu. Vklouzněte do Popelčiných růžových plesových šatů nebo si vyzkoušejte oblečení dalších oblíbených postav z filmu. Je to nádherný způsob, jak se cítit jako součást kouzelného světa filmu.

"Tři oříšky pro Popelku" nepřestávají kouzlit ani půl století po své premiéře. Zimní výstava na zámku Moritzburg nabízí jedinečnou příležitost vstoupit do světa filmu, kde originální kostýmy, rekvizity a detaily ze zákulisí oživují oblíbenou pohádku. Nenechte si ujít příležitost stát se součástí podmanivé cesty do světa Popelky na zámku Moritzburg, kde kouzlo příběhu žije dál.

Zdroje: idnes.cz, ceskenoviny.cz, denik.cz