Složení krve a její unikátnost

Krev je životodárnou tekutinou, která nám umožňuje přenášet kyslík do všech částí našeho těla a odstraňovat odpadní produkty metabolismu. V základě je krev tvořena červenými krvinkami, bílými krvinkami a krevní plazmou, která nese různé látky, jako jsou hormony a proteiny. Co však dělá krev každého z nás jedinečnou, jsou krevní skupiny.

Zdroj: Youtube

Krevní skupiny a jejich genetický původ

Každý z nás má svoji vlastní krevní skupinu, která je určena antigeny na povrchu červených krvinek. Existují dvě hlavní skupiny antigenů – antigeny A a B. Kromě toho se krevní skupina určuje přítomností nebo nepřítomností Rh faktoru, což je další antigen. Výsledkem těchto kombinací jsou různé krevní skupiny jako A+, B+ev B-, AB+, 0+ a další. Je důležité si uvědomit, že krevní skupiny se dědí geneticky, takže nemůžete měnit svou krevní skupinu během života.

Nyní si představte situaci, že potřebujete transfuzi krve. Lékaři a zdravotní sestry musejí zjistit vaši krevní skupinu, aby vám podali správný typ krve. Pokud by došlo k chybě a obdrželi byste krev jiné krevní skupiny, může to mít katastrofální následky.

Následky nesprávné transfuze

Když dojde k transfuzní chybě, je to jako by vaše tělo dostalo nepřátelské vojáky do svého území. Imunitní systém, který má za úkol chránit vaše tělo před cizími útočníky, reaguje na antigeny, které nesou cizí krevní skupiny, a napadá je. To může způsobit hemolytickou transfuzní reakci, což je vážná reakce na nesprávnou krevní skupinu.

První příznaky této reakce se mohou objevit během transfuze. Mohou zahrnovat horečku, zimnici, nevolnost a potíže s dýcháním. To jsou signály, že něco není v pořádku, a lékaři musejí jednat okamžitě. Průběh reakce může být rychlý a dramatický, což zahrnuje selhání ledvin, srážení krve a dokonce i smrt.

Univerzální dárcovská krev a její význam

Negativní krevní skupina typu 0 je univerzální dárcovskou krví, která může být podána téměř každému příjemci. Tato krev je zvláště cenná v situacích, kdy je třeba rychle zajistit transfuzi a není čas na detailní krevní testy.

Jak zjistit vlastní krevní skupinu?

A co můžete udělat vy? I když se může zdát, že nikdy nebudete potřebovat krevní transfuzi, může se stát, že se ocitnete v situaci, kdy bude tento zákrok nezbytný pro váš život. Proto je důležité znát svou vlastní krevní skupinu. Existuje několik způsobů, jak to zjistit.

Návštěva lékaře: Váš lékař má ve vašich zdravotních záznamech informace o vaší krevní skupině.

Odběr krve: Pokud vám byla krev odebírána nedávno, vaše krevní skupina by měla být uvedena v lékařské dokumentaci.

Darování krve: Jestliže darujete krev do zásobníku krve, budou vaše krevní skupiny také zaznamenány.

Domácí testy: Existují domácí testy, které vám mohou určit krevní skupinu. Je však důležité si uvědomit, že tyto testy nejsou schváleny FDA a mohou být méně přesné.

Rodný list: Někdy je krevní skupina zaznamenána v rodném listu.

Krevní transfuze jsou neocenitelnou součástí moderní medicíny a zachraňují tisíce životů každý den. Aby byly bezpečné a úspěšné, je nezbytné dodržovat přísná pravidla a procedury týkající se párování dárce a příjemce. Chyby v této oblasti mohou mít katastrofální následky, a proto je důležité, abychom si byli vědomi významu naší vlastní krevní skupiny pro případ, že bychom ji někdy potřebovali. Krev je životodárná tekutina, a péče o její bezpečnost by měla být vždy na prvním místě.

Zdroje: myhealth.alberta.ca, healthline.com, science.org.au