Vstupte do společnosti Tsubame Industries, která stojí za úchvatnou novinkou, jež katapultovala svět robotiky do dosud nevídané éry. Při odhalení jejich mistrovského výtvoru "Archax" je 4,5metrový zázrak více než jen technologickou vymožeností; je symbolem neutuchající japonské snahy o inovace.

Zdroj: Youtube

Cena a schopnosti

Archax, jehož cena činí 400 milionů jenů (2,6 milionu dolarů), je nejen zajímavým pohledem, ale i důkazem lidské vynalézavosti. Není sice autonomní entitou jako Optimus Prime, ale nijak výrazně za ním nezaostává. Podobně jako mechanizované obleky ze série Gundam se Archax spoléhá na lidského pilota, který ho přivádí k životu. Složitý ovládací mechanismus se skládá ze dvou joysticků, pedálů a nejmodernějšího dotykového panelu. Několik zabudovaných kamer a obrazovek nabízí pilotovi panoramatický výhled na okolí a zajišťuje plynulý přechod mezi režimem vznosného robota a režimem elegantního vozidla.

Více než jen luxusní hračka

Převratná inovace není jen na parádu. Kromě půvabu svých transformačních schopností má Archax i praktickou stránku. Ve svém vozidle dokáže 3,5tunový titán vyvinout rychlost až 10 km/h.

Ryo Yoshida, zázračný mozek v čele Tsubame Industries, vyjadřuje svou inspiraci: "Japonsko si vydobylo své jméno v oblasti animace, her, robotiky a automobilů. Archax je ztělesněním všech těchto oblastí, hrdou reprezentací japonské zdatnosti."

Jako by tato inovace nebyla dostatečně převratná, Yoshida si představuje budoucnost, kdy Archax přesáhne roli symbolu luxusu pro bohaté. Vidí potenciální využití v kritických oblastech, jako je řízení katastrof, a dokonce i ve vesmírných snahách.

Yoshidova cesta k monumentálnímu vynálezu má bohatou výrobní historii, která sahá až k jeho formativním letům ve slévárně jeho dědečka. Tato vášeň ho přivedla k tomu, že se pustil do oblasti myoelektrických protéz rukou a ukázal tak svou všestrannost a odhodlání využívat technologie pro vyšší dobro.

Meze Archaxovy schopnosti

Nicméně, i když je svět tímto vynálezem možná nadšen, je nezbytné mírnit naše očekávání. Navzdory své fascinující proměně není Archax ve své současné podobě uzpůsoben k mezigalaktickým bitvám nebo vysokorychlostním honičkám. Jeho pohyb je omezen na kutálení, chůze je stále ještě hranicí, kterou je třeba překonat.

Ačkoli Archax možná není připraven k boji s mimozemskými nepřáteli, představuje maják toho, co je možné. Je symbolem snů, které nabývají tvaru, fikce, která se mění ve skutečnost, a neutuchajícího ducha národa v oblasti inovací.

Zdroje: iflscience.com, businessinsider.com, interestingengineering.com