Průzkum Chorvatska na čtyřech kolech

Jedním z nejlepších způsobů, jak prozkoumat Chorvatsko, je projet zemi autem. Díky své relativně malé rozloze a dobře vybudované infrastruktuře je možné v Chorvatsku za krátký čas vidět mnoho. Ale před tím, než se vydáte na cestu, je důležité se seznámit s pravidly silničního provozu, která zahrnují i pravidla týkající se alkoholu.

Zdroj: Youtube

Rychlostní limity v Chorvatsku

Základní rychlostní limity v Chorvatsku jsou poměrně standardní, v souladu s většinou evropských zemí. Na dálnicích je povolena rychlost až 130 km/h, na otevřených silnicích 90 km/h a v obydlených oblastech je limit 50 km/h. Přesto je důležité vždy dávat pozor na dopravní značení, které může v závislosti na konkrétních podmínkách upravovat tato obecná pravidla.

Jaké je povolené množství alkoholu v krvi

Přestože mnoho cestovatelů si rádo užije skleničku místního vína nebo piva během své dovolené, je důležité mít na paměti, že tolerance alkoholu za volantem se může v různých zemích lišit. V Chorvatsku je celkově povolena hladina alkoholu až 0,5 promile u řidičů, kteří nepatří do tří specifických skupin: mladí řidiči do 24 let, profesionální řidiči a řidiči vozidel s hmotností nad 3,5 tuny. Pro tyto skupiny platí nulová tolerance alkoholu.

Nicméně je třeba zdůraznit, že jakékoli množství alkoholu v krvi může ovlivnit schopnosti řidiče a jeho reakční dobu. Proto odborníci doporučují minimalizovat konzumaci alkoholu, pokud plánujete řídit, a vždy upřednostňovat bezpečnost.

Pokuty za překročení hladiny alkoholu

Pokud překročíte povolenou hladinu alkoholu v krvi, můžete v Chorvatsku čelit vysokým pokutám. Tyto sankce závisí na míře přestupku. Mohou se pohybovat od 90 eur za překročení hladiny alkoholu až do 0,5 promile až do 2 070 eur za hladinu alkoholu 1,5 promile a více. Také řízení pod vlivem drog je přísně trestáno a může vést k pokutě až do výše 2 070 eur a k vězení až na 60 dnů.

Omezení konzumace alkoholu na veřejnosti

A není to jen o řízení – v některých turistických destinacích v Chorvatsku můžete dostat pokutu až 150 eur za konzumaci alkoholu na veřejnosti. Tato pravidla jsou zavedena k ochraně veřejného pořádku a kultury.

I přes tyto regulace však Chorvatsko stále zůstává zemí, která je mezi turisty velmi oblíbená. Klidně si vychutnejte sklenku vynikajícího místního vína na terase s výhledem na moře nebo si dopřejte lahodné pivo po dlouhém dni stráveném na slunci. Pokud se ale ještě chystáte sednout za volant, buďte zodpovědní.

Bezpečnost by měla být vždy vaší prioritou. Chráníte tím nejen sebe, ale i ostatní. Dodržováním těchto zásad můžete zajistit, že vaše dovolená v Chorvatsku bude nejen nezapomenutelná, ale také bez zbytečných starostí.

Zdroje: www.portalridice.cz, autotrip.cz, www.rexter.cz