Město nekonečných inspirací

Když se řekne Paříž, většina lidí si vybaví Eiffelovu věž, Vítězný oblouk, romantickou Seinu a historické bulváry. Tohle je město, kde se míchá móda, kultura a architektura, a jehož přitažlivost je nepopiratelná. Ročně sem proudí miliony turistů, aby nasály tu jedinečnou atmosféru a nahlédly do bohaté historie.

Zdroj: Youtube

Vize Paříže ve vzdálené Číně

Představte si však město vzdálené tisíce kilometrů, které se snaží tuto atmosféru replikovat. Roku 2007, v rámci čínského trendu "duplikatur" zaměřeného na kopírování architektonických divů z celého světa, developeři investovali obrovskou sumu peněz, a to 770 milionů dolarů, do výstavby nového města v provincii Če-ťiang. Cílem bylo vytvořit urbanistickou utopii pro 10 000 lidí, kteří by žili v romantickém stylu Paříže, ale s výhodami moderního bydlení.

Na nic nezapomněli

Bylo zde vybudované vše, co dělá Paříž jedinečnou. Od kruhového objezdu s replikou Vítězného oblouku až po zahrady a fontány inspirované Lucemburskými zahradami. Sloupy pouličního osvětlení, odpadkové koše, dokonce i pracovníci úklidu mají uniformy ve francouzském stylu. A samozřejmě, uprostřed toho všeho se tyčí 300 metrů vysoká kopie Eiffelovy věže, kterou každý večer oživuje světelná show.

Kamenné busty jako sušáky

Ale něco zásadního zde chybí – lidé. V Tianduchengu mělo dle plánu žít 10 000 obyvatel, ale dnes v něm žije pouze 2 000. Město je omšelé a působí dojmem opuštěného, skoro strašidelného místa. Kamenné busty básníků slouží jako sušáky na prádlo, a obchody s chybně napsanými nápisy ztrácejí barvu.

Nezdary kopie

Někteří tvrdí, že je to kvůli nevhodné poloze, čínská "Paříž" leží 40 minut od centra města Hangzhou a je obklopená zemědělskou půdou. A i když to může být jeden z faktorů, za nezájmem žít v tomto městě stojí ještě něco víc. Pokus o duplikaci ukazuje, že při kopírování architektury nelze kopírovat duši města. Tianducheng se snaží napodobit Paříž, ale nemá její kulturu, historii, ale ani její obyvatele.

Tianducheng je živým příkladem toho, jak snaha napodobit něco, co je ve skutečnosti unikátní, může vést k bizarním a nečekaným výsledkům. Na první pohled se zdá být věrnou kopií Paříže, ale v reálu je jen jejím odleskem. Město se stalo monumentem, který názorně ukazuje, co se stane, když architektura a plánování ztratí kontakt s realitou. V tuto chvíli zůstává Tianducheng pařížským městem duchů.

Zdroje: www.nomadasaurus.com, weather.com, theculturetrip.com