Záhada Thorovy studny

Thorova studna bývá často označovaná jako brána do pekla. Je skutečnou geologickou raritou a jednou z nejpozoruhodnějších přírodních prohlubní na naší planetě.

Najít ji můžete na pobřeží Oregonu. Leží jen malý kousek od mysu Perpetua přímo v rezervaci Siuslaw National Forest.

Thorova studna vypadá na první pohled jako bezedná díra. Ta láká všechny, jež touží vidět přírodní úkazy plné tajemství. Tento záhadný vstup do tajného podmořského světa má ale i druhou stránku mince.

Údajně "vcucne" každého, kdo se k ní jen přiblíží. Přímo v Oregonu se říká: "Nepřibližuj se k ní nebo tě sežere."

Obrovská zející propadlina, která se nikdy nezaplní, ačkoliv se nachází uprostřed moře. Během přílivu se pod studnou převalují vlny a plní ji zespoda. Tento proces trvá tak dlouho, dokud z ní nezačnou prudce stříkat proudy vody.

Ty se pak opět převalí dovnitř a celý proces začne nanovo.

Brána do pekla

Ve skutečnosti však nejde o pekelnou bránu, ale o velkou přírodní dutinu. Tu překrývají vlny Tichého oceánu a vytváření studnu plnou vírů a šplouchající vody, které na první pohled působí jako gejzír.

Podle některých badatelů studna pravděpodobně vznikla jako mořská jeskyně vyhloubená vlnami, než se její strop nakonec propadl a vytvořil na dně a nahoře otvory, kterými oceán stříká.

Pro více informací se podívejte na toto video:

Zdroj: Youtube

Thorova studna je hluboká jen něco málo přes 6 metrů. V době přílivu dojde k zaplnění všech puklin a podzemních jeskyní, které studna obsahuje. Tím vzniká iluze mizení vody neznámo kam.

Legenda praví, že místo stvořil sám mocný Thor a slouží jako odtok Tichého oceánu. Navzdory své pověsti však není tato pekelná brána tak nebezpečná, jak se na první pohled může zdát. Skutečné riziko představují rozbouřená mořská voda a kluzké kameny kolem ní.

Související články

"Je to určitě zrádné místo, ale ne z důvodů, které si lidé obecně myslí. Každoročně dojde na tomto místě k několika incidentům, většinou z důvodu zasažení vlnami, kdy se lidé přiblíží až příliš blízko k propasti. Nejsou však vcucnuti do díry ani přeneseni do pekla. Odnáší si spoustu škrábanců a řezných ran o ostrou sopečnou skálu," uvedla Vicki Penwellová, vedoucí terénní rangerka z Národního lesa Siuslaw.

Přesto je pekelná brána oblíbeným místem turistů z celého světa. Ačkoliv je nejpůsobivější při přílivu nebo za bouřky, kdy voda prudce přetéká přes skály a vlévá se do díry, nejbezpečnějším časem, kdy se doporučuje pekelnou bránu navštívit, je doba odlivu.

www.livescience.com, oregonisforadventure.com, zajimavaevropa.cz