Zdraví jako klíč k vítězství

Není tajemstvím, že "armáda se řídí žaludkem". Ve středověku, kdy se zbraně vyvíjely mnohem pomaleji než dnes, strava měla nepřímý vliv na výkonnost vojska. Pro templáře, elitní bojovníky své doby, byla strava zásadní. Jak je možné, že jejich strava byla tak odlišná od ostatních?

Templáři nebyli jen bojovníci

Templáři byli nejen válečníci, ale i náboženský řád s pravidly tak striktními, že zasahovaly do všech aspektů života, a to včetně stravování. Primitivní pravidlo templářů, vlastně jakýsi kodex, určovalo, co a jak mají jíst. Jídlo bylo chápáno jako forma sebekázně, která odrážela duchovní ideály řádu.

Například rytíři měli jíst ve dvojicích, což jim umožňovalo kontrolovat množství jídla, které konzumovali. Jakýkoliv zbytek byl rozdělen mezi potřebné, což mělo také tu výhodu, že se nepřejídali.

Přerušovaný půst

Templáři byli ve své stravě opatrní a vybírali si jen to nejlepší. Byli předchůdci konceptu přerušovaného půstu, jelikož po dnech půstu následovaly dny s vydatnými porcemi jídla. Maso konzumovali jen dvakrát týdně, většinou šlo o pečené hovězí maso kořeněné jen solí, ale hlavně ryby a mořské plody, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Všichni víme, jak důležité jsou pro zdraví srdce a mozku.

V bezmasých dnech templáři konzumovali zeleninu, chléb, mléko, vejce a sýr. Ovesné polévky a jiné vlákninou bohaté pokrmy byly častým jídlem. Díky tomu, že měli přístup k vlastním zahradám, mohli si dovolit čerstvé ovoce a zeleninu.

Čistota nade vše

Co však skutečně odlišovalo templáře od ostatních, byla jejich pozornost k čistotě. V době, kdy nikdo neporozuměl konceptu mikrobů, templáři pečlivě dbali na čistotu potravin. Myli si ruce a dbali na hygienu, což jim pravděpodobně pomohlo vyhnout se mnoha nemocem, které tehdy postihovaly Evropu.

Templáři nebyli jen rytíři. Byli také strážci tajemství, ochránci svatyní a bankéři středověké Evropy. A byli také neuvěřitelně zdraví a dlouhověcí. Může to být důsledek jejich stravovacích návyků, které byly založeny na vědeckých principech, o nichž sami neměli tušení?

Odkaz templářů

Dnes už o výživě víme tolik, že vidíme, jak dalece byli templáři ve svých stravovacích návycích pokročilí. Jejich pravidla vytvořila v podstatě základní rámec pro zdravé stravování, jak je známe dnes.

Ve světle těchto poznatků je jasné, že templáři byli výjimeční nejen ve své bojové výkonnosti, ale také v celkové kvalitě života. Jejich dlouhověkost je poutavým příběhem o tom, jak staré znalosti mohou být nejen relevantní, ale i převratné, když je vidíme skrze moderní vědecké poznání.

Zdroje: seeker.com, atlasobscura.com, templarstoday.org