Portál do minulosti

Cílem projektu, který v roce 2015 zahájili bioarcheologové Varšavské univerzity, bylo pečlivého zkoumání staroegyptských mumií uložených v Národním muzeu ve Varšavě. Jejich pátrání přineslo v dubnu 2021 objev, když oznámili unikátní uchování mumie těhotné ženy, která byla původně mylně považována za ostatky Hor-Djehutiho, velekněze z 18. dynastie.

Zdroj: Youtube

Životní objev

Na základě důkladného výzkumu byla identifikována mumie ženy v pokročilém stádiu těhotenství. Dr. Wojciech Ejsmond z Polské akademie věd zdůraznil vzácnost objevu. Zatímco v minulosti byly nalezeny mumie dětí, zejména v Tutanchamonově hrobce, těhotná žena zachovaná se svým plodem zůstala až do tohoto nálezu nespatřena.

Věda, která stojí za konzervací

Nejnovější výzkum provedený stejným týmem se zabývá chemickými úskalími, která vedla k výjimečnému uchování plodu. Studie vrhá světlo na používání natronu starými Egypťany a jeho nepředvídaný vliv na mumifikaci plodu.

Natron, přírodní sloučenina sodné soli, byl základním prvkem v procesu mumifikace ve starém Egyptě. Profesor Ożarek-Szilke, spoluředitel projektu, vysvětluje, že vysoušecí vlastnosti natronu hrály klíčovou roli při vysoušení těla zemřelých, včetně těhotných žen. Jeho aplikace vyvolala řadu chemických reakcí, které vedly k tvorbě kyseliny mravenčí v děloze, a tím vytvořila ideální podmínky pro uchování plodu.

Rovnováha mezi životem a smrtí

Změna hladiny pH v těle mumie ze zásadité na kyselou katalyzovala mineralizaci plodu. Studie ukazuje, že zvýšená kyselost přispěla k uchování ostatků plodu. Zajímavé je, že skeny ukazují mineralizovanou lebku plodu, což svědčí o jedinečných podmínkách prostředí v děloze mumie.

Dědictví vyryté v čase

Objev obohacuje naše znalosti o starověkých balzamovacích praktikách, ale také nabízí připomenutí univerzálnosti mateřských zkušeností napříč časem. Těhotná mumie, která kolébá své věčné nenarozené dítě, je symbolem křehkosti života a neutuchajícího úsilí o nesmrtelnost, které prostupuje lidskou historií.

Objev nám ukazuje život a praktiky dávno zaniklé civilizace. Zdůrazňuje složitý vztah mezi životem, smrtí a posmrtným životem ve staroegyptské kultuře a odhaluje tajemství procesu mumifikace a jeho vliv na zachování života.

Zdroje: smithsonianmag.com, heritagedaily.com, bigthink.com