Portál do minulosti

Cílem projektu, který v roce 2015 zahájili bioarcheologové Varšavské univerzity, bylo pečlivého zkoumání staroegyptských mumií uložených v Národním muzeu ve Varšavě. Jejich pátrání přineslo v dubnu 2021 objev, když oznámili unikátní uchování mumie těhotné ženy, která byla původně mylně považována za ostatky Hor-Djehutiho, velekněze z 18. dynastie.

Životní objev

Na základě důkladného výzkumu byla identifikována mumie ženy v pokročilém stádiu těhotenství. Dr. Wojciech Ejsmond z Polské akademie věd zdůraznil vzácnost objevu. Zatímco v minulosti byly nalezeny mumie dětí, zejména v Tutanchamonově hrobce, těhotná žena zachovaná se svým plodem zůstala až do tohoto nálezu nespatřena.

Věda, která stojí za konzervací

Nejnovější výzkum provedený stejným týmem se zabývá chemickými úskalími, která vedla k výjimečnému uchování plodu. Studie vrhá světlo na používání natronu starými Egypťany a jeho nepředvídaný vliv na mumifikaci plodu.

Čtěte také

Čtěte také

Záhadná mumie se zlatým jazykem: 2000 let starý příběh muže byl zřejmě tragický

Natron, přírodní sloučenina sodné soli, byl základním prvkem v procesu mumifikace ve starém Egyptě. Profesor Ożarek-Szilke, spoluředitel projektu, vysvětluje, že vysoušecí vlastnosti natronu hrály klíčovou roli při vysoušení těla zemřelých, včetně těhotných žen. Jeho aplikace vyvolala řadu chemických reakcí, které vedly k tvorbě kyseliny mravenčí v děloze, a tím vytvořila ideální podmínky pro uchování plodu.

Rovnováha mezi životem a smrtí

Změna hladiny pH v těle mumie ze zásadité na kyselou katalyzovala mineralizaci plodu. Studie ukazuje, že zvýšená kyselost přispěla k uchování ostatků plodu. Zajímavé je, že skeny ukazují mineralizovanou lebku plodu, což svědčí o jedinečných podmínkách prostředí v děloze mumie.

Dědictví vyryté v čase

Objev obohacuje naše znalosti o starověkých balzamovacích praktikách, ale také nabízí připomenutí univerzálnosti mateřských zkušeností napříč časem. Těhotná mumie, která kolébá své věčné nenarozené dítě, je symbolem křehkosti života a neutuchajícího úsilí o nesmrtelnost, které prostupuje lidskou historií.

Čtěte také

Mumie Lady Dai ležela ukrytá pod zemí dvě tisíciletí

Čtěte také

Mumie Lady von Dai vyvolala senzaci. Po 2000 letech má nedotčené vnitřní orgány

Objev nám ukazuje život a praktiky dávno zaniklé civilizace. Zdůrazňuje složitý vztah mezi životem, smrtí a posmrtným životem ve staroegyptské kultuře a odhaluje tajemství procesu mumifikace a jeho vliv na zachování života.

Zdroje: smithsonianmag.comheritagedaily.combigthink.com