Sbírka jako žádná jiná

Loketské muzeum se může pochlubit více než 700 artefakty a je jednou z pouhých sedmi světových institucí, které vystavují tak rozsáhlou sbírku exponátů. To, co muzeum dělá unikátní, je vystavení materiálů, které nikdy nebyly určeny pro oči veřejnosti. Návštěvníci tak mají možnost vzácně nahlédnout do skrytých textů tajemných organizací.

Sbírka, shromažďovaná po dobu dvaceti pěti let, obsahuje řadu vzácných rituálních předmětů. Od oltářů a osobních věcí členů společnosti až po cenné knihy a autentické artefakty – každý předmět vypráví svůj příběh. Exponáty zahrnující řadu zbraní, nástrojů a dalších unikátních předmětů pocházejí především z Evropy, rodiště mnoha těchto společenství, ale i z Nového světa, například z Jižní Ameriky a Kuby.

Labyrint tajných společností

Tajné společnosti jsou známé svou diskrétností a často působí pod rouškou tajemství. Organizace, obvykle bratrstva, označují své členy za bratry a jejich historie sahá až do starověkých civilizací. Cíle jsou různé, zahrnují charitativní, osvětové, politické i mystické záměry. Některé spolky se věnují tajným rituálům a iniciačním obřadům a komunikují s duchovní sférou způsobem, který je očím široké veřejnosti nepřístupný.

Spektrum tajných společností však není bez temnějších odstínů. Zejména v Africe se některé z nich projevují kriminálními aktivitami od vydírání a zastrašování až po ohavnější činy, jako jsou rituální vraždy a kanibalismus.

České vazby na tajné spolky

Muzeum nepředstavuje pouze mezinárodní společnosti, ale upozorňuje také na zapojení významných českých osobností. Persony jako Edvard Beneš, T. G. Masaryk, Jan Evangelista Purkyně nebo slavný Karel Čapek měly vazby na tyto tajné kruhy.

Nezapomenutelná noc

Odvážní návštěvníci pak mohou využít jedinečnou příležitost. Muzeum, integrované s penzionem, totiž umožňuje zájemcům strávit noc v prostředí ozvěn tajných spolků. Stačí zaplatit 4 900 Kč za pokoj a vychutnat si jedinečný zážitek v říši neznáma.

Vydejte se na cestu do světa, který dlouho zůstával zahalen tajemstvím, jde o vzácnou příležitost dotknout se zahalené historie nejnepolapitelnějších organizací světa. Muzeum nadchne každého dobrodruha, který miluje tajemství a historii.

Zdroje: idnes.cz, zivykraj.cz, karlovarsky.denik.cz