Skutečná podoba legendárního dravce

Náš časový stroj nás zavede do období křídy, kdy T-Rex představoval jednoho z největších masožravců své doby. Úchvatný tvor obýval zemi před 90 až 66 miliony lety a nepochybně budil hrůzu ve svém okolí. O jeho existenci a době života se dozvídáme hlavně z fosilních záznamů a datovacích metod, které využívají radioaktivní prvky. T-Rex pravděpodobně prožil krátký, ale plodný život – dosahoval průměrně věku 28 let, což naznačují růstové prstence na fosilních kostech.

Pomalý, ale efektivní lovec

Jaký ale ve skutečnosti byl T-Rex? Hollywoodské filmy nám často prezentují tyto obří dinosaury jako extrémně rychlé a agilní lovce. Bylo to tak však opravdu? Vědci dnes zjišťují, že T-Rex byl spíše pomalý, ale rozhodně ne méně efektivní lovec. Jeho maximální rychlost pravděpodobně dosahovala pouhých 16 km/h – což je rychlost, jakou dokáže průměrný člověk vyvinout při běhu. Ale jeho pomalost mohla být jeho předností při lovu pomalých býložravých dinosaurů.

Spíše krokodýl, ne dinosaurus

T-Rex je často zobrazován s ostrými zuby vyčnívajícími z tlamy, ale v realitě pravděpodobně žádné viditelné zuby neměl, podobně jako krokodýli. Místo toho měl šupinaté ještěří pysky, které pokrývaly a utěsňovaly jeho ústa. Tyto rty byly důležité pro udržení zdraví zubní skloviny, která musí být hydratovaná, aby zůstala silná a odolná. Sci-fi filmy T-Rexe prezentují jako prudce inteligentního tvora. Zcela jistě měl dobře vyvinuté instinkty, ale o inteligenci v lidském smyslu se hovořit rozhodně nedá. Byl na úrovni plaza, tzn. že ve srovnání s dnešními savci by se jevil jako hloupý. 

Zvukový projev T-Rexe by mohl překvapit

Další zajímavý fakt, který nám filmy často neodhalí, je skutečný zvuk, který T-Rex vydával. Zvukové stopy v populárních filmech často připomínají řev, což je typické pro současné masožravé savce. Avšak T-Rex je blízkým příbuzným ptáků, krokodýlů a aligátorů, kteří vydávají zcela jiné zvuky. Díky zkoumání zvuků jeho nejbližších žijících příbuzných a pomocí trojrozměrných skenů lebky vědci odhalili, že jeho hlasové projevy pravděpodobně zněly spíše jako hluboké dunění nebo hukot.

Čtěte také

Čtěte také

Spinosaurus: Nejnebezpečnější dinosaurus, vraždící monstrum horší než T-rex

Neuvěřitelná barevnost a vzorování

Jakou barvu měl tento obří dinosaurus? Filmy nám často předkládají T-Rexe jako šupinatého ještěra s nevýraznými barvami a bez vzorování. Avšak analýza fosilních záznamů naznačuje, že T-Rex mohl mít pestřejší barvy, a dokonce vzorování podobné současným šelmám, jako jsou tygři nebo leopardi. Možná měl dokonce jednoduché struktury podobné peří na zádech a ramenou, které mohly sloužit k demonstraci síly a vyspělosti, podobně jako má lev svou hřívu.

Čtěte také

dinosaur

Čtěte také

Vědci objevili největšího dinosaura všech dob: Obří monstrum nezabil ani T-Rex

Tyranosaurus Rex je nesporně fascinující tvor. Ačkoliv náš pohled na něj může být zkreslený populární kulturou, věda nám pomáhá odhalovat skutečný obraz tohoto neuvěřitelného dinosaura. Skutečný T-Rex byl pravděpodobně mnohem zajímavější, než jak ho může zobrazit filmové plátno.

Zdroje: archyde.comamnh.orgnews.abplive.com