Skutečná podoba legendárního dravce

Náš časový stroj nás zavede do období křídy, kdy T-Rex představoval jednoho z největších masožravců své doby. Úchvatný tvor obýval zemi před 90 až 66 miliony lety a nepochybně budil hrůzu ve svém okolí. O jeho existenci a době života se dozvídáme hlavně z fosilních záznamů a datovacích metod, které využívají radioaktivní prvky. T-Rex pravděpodobně prožil krátký, ale plodný život – dosahoval průměrně věku 28 let, což naznačují růstové prstence na fosilních kostech.

Zdroj: Youtube

Pomalý, ale efektivní lovec

Jaký ale ve skutečnosti byl T-Rex? Hollywoodské filmy nám často prezentují tyto obří dinosaury jako extrémně rychlé a agilní lovce. Bylo to tak však opravdu? Vědci dnes zjišťují, že T-Rex byl spíše pomalý, ale rozhodně ne méně efektivní lovec. Jeho maximální rychlost pravděpodobně dosahovala pouhých 16 km/h – což je rychlost, jakou dokáže průměrný člověk vyvinout při běhu. Ale jeho pomalost mohla být jeho předností při lovu pomalých býložravých dinosaurů.

Spíše krokodýl, ne dinosaurus

T-Rex je často zobrazován s ostrými zuby vyčnívajícími z tlamy, ale v realitě pravděpodobně žádné viditelné zuby neměl, podobně jako krokodýli. Místo toho měl šupinaté ještěří pysky, které pokrývaly a utěsňovaly jeho ústa. Tyto rty byly důležité pro udržení zdraví zubní skloviny, která musí být hydratovaná, aby zůstala silná a odolná. Sci-fi filmy T-Rexe prezentují jako prudce inteligentního tvora. Zcela jistě měl dobře vyvinuté instinkty, ale o inteligenci v lidském smyslu se hovořit rozhodně nedá. Byl na úrovni plaza, tzn. že ve srovnání s dnešními savci by se jevil jako hloupý.

Zvukový projev T-Rexe by mohl překvapit

Další zajímavý fakt, který nám filmy často neodhalí, je skutečný zvuk, který T-Rex vydával. Zvukové stopy v populárních filmech často připomínají řev, což je typické pro současné masožravé savce. Avšak T-Rex je blízkým příbuzným ptáků, krokodýlů a aligátorů, kteří vydávají zcela jiné zvuky. Díky zkoumání zvuků jeho nejbližších žijících příbuzných a pomocí trojrozměrných skenů lebky vědci odhalili, že jeho hlasové projevy pravděpodobně zněly spíše jako hluboké dunění nebo hukot.

Neuvěřitelná barevnost a vzorování

Jakou barvu měl tento obří dinosaurus? Filmy nám často předkládají T-Rexe jako šupinatého ještěra s nevýraznými barvami a bez vzorování. Avšak analýza fosilních záznamů naznačuje, že T-Rex mohl mít pestřejší barvy, a dokonce vzorování podobné současným šelmám, jako jsou tygři nebo leopardi. Možná měl dokonce jednoduché struktury podobné peří na zádech a ramenou, které mohly sloužit k demonstraci síly a vyspělosti, podobně jako má lev svou hřívu.

Tyranosaurus Rex je nesporně fascinující tvor. Ačkoliv náš pohled na něj může být zkreslený populární kulturou, věda nám pomáhá odhalovat skutečný obraz tohoto neuvěřitelného dinosaura. Skutečný T-Rex byl pravděpodobně mnohem zajímavější, než jak ho může zobrazit filmové plátno.

Zdroje: archyde.com, amnh.org, news.abplive.com