Věznice Supermax se nachází ve vysoké poušti, v oblasti ležící asi dvě hodiny jižně od Denveru. Je obklopena pustým prostředím, které přidává na děsivosti nehostinné a izolované lokalitě. Věznice je domovem pro některé z notoricky známých vězňů, jako je drogový král Joaquín "El Chapo" Guzmán, nebo Ramzi Yousef, terorista odpovědný za bombový útok na Světové obchodní centrum v roce 1993.

Život vězňů v izolaci

Celkově tato věznice může pojmout až 500 vězňů, kteří jsou zde umístěni v extrémně izolovaných podmínkách. Vězeňské cely jsou navrženy tak, aby minimalizovaly kontakt mezi vězněm a okolím. Každá cela má velikost asi 3x2 metry, je vybavena ocelovým lůžkem, stolem a židlí, připevněnými k podlaze. V cele je také malý televizor, který vysílá vzdělávací programy a náboženské obsahy. Cela má malé okno, jež je ale navrženo tak, aby vězeň nemohl vidět ven. Jediné, co vidí, je obloha. Chovanci tohoto zařízení nemají přístup k internetu nebo k jakékoliv formě komunikace se světem venku kromě cenzurované pošty. Návštěvy jsou omezené a většinou se odehrávají za skleněnou stěnou.

Vězni tráví většinu svého času v samovazbě ve svých malých celách, které jsou zvukotěsné a mají minimální vybavení. Součástí trestu je také velmi malý nebo žádný kontakt s ostatními vězni a velmi omezené možnosti pohybu mimo cely. Třiadvacet hodin denně stráví uzamčeni ve své cele a mají pouze jednu jedinou hodinu vyhrazenu na cvičení, které probíhá za přísného dozoru a s využitím speciálních opatření. Trestanci tak musí cvičit spoutáni. Umí si to někdo představit?

Extrémní ostraha a duševní choroby vězňů

Ostraha je extrémně přísná a technologicky pokročilá. Celé zařízení je prošpikováno kamerami a detektory pohybu, existují i zóny s laserovými detektory. Celá oblast je pak navíc obehnána vysokou zdí s drátěným plotem naplněným senzory a po obvodu neustále prochází mnoho hlídek ozbrojených stráží.

Zdravotní stav vězňů ve věznicích Supermax je také důležitým tématem. Podle odhadů až třetina vězňů umístěných v ADX trpí diagnostikovanou duševní chorobou, což zvyšuje jejich nebezpečnosti jak pro sebe, tak i pro ostatní. Vzhledem k extrémní izolaci a omezeným kontaktům se mohou duševní stavy vězňů zhoršovat a vést k dalším komplikacím.

Kontroverze a žaloby

Existují také žaloby, které se týkají podmínek ve věznicích Supermax. Kritici tvrdí, že podmínky v těchto zařízeních jsou kruté a nelidské, přičemž mnozí je přirovnávají k mučení. Organizace na ochranu lidských práv se snaží prosazovat zlepšení podmínek a omezit dlouhodobou samovazbu v těchto zařízeních.

Je jednoznačné, že věznice Supermax, jako je Alcatraz Skalistých hor, jsou extrémně zabezpečená zařízení určená pro nejnebezpečnější vězně. Tyto věznice jsou navrženy tak, aby minimalizovaly riziko útěku a zajistily maximální bezpečnost pro vězně, personál a společnost. Nicméně, podmínky v nich jsou často předmětem kontroverze a kritiky z důvodu považované krutosti a nelidskosti. Diskuze o tom, jak zacházet s nejnebezpečnějšími vězni a zajišťovat jejich bezpečné zadržování, je stále aktuální a probíhá mezi různými stranami napříč právním společenstvím.

Zdroje: CNN, people.howstuffworks, eurozpravy