Cesta sumce velkého, vědecky známého jako Silurus glanis, je zajímavým příběhem o vlivu člověka na přírodu. Zhruba před půl stoletím vášniví sportovní rybáři, hnaní touhou po vytouženém trofejním úlovku, nechtěně iniciovali rozšíření tohoto druhu v evropských zemích. Svým jednáním nadšenci nevědomky připravili půdu pro vzestup sumce jako vrcholového predátora nejen v českých vodách.

V posledních letech však postoj rybářů k trofejním rybám prošel zásadní proměnou. Dnes je běžnou praxí vypouštět nádherné tvory po ulovení zpět do jejich vodního prostředí, a umožnit jim tak pokračovat v jejich pozoruhodném růstu. Změna pohledu na věc významně přispěla ke kolosální velikosti dnešní populace sumců v českých vodách.

Přizpůsobení a jedinečnost sumce

Sumec velký je pozoruhodný druh, dobře přizpůsobený jedinečným ekosystémům, které obývá. Daří se mu v hlubokých řekách s měkkým dnem a bohatými úkryty i ve velkých stojatých vodách a v těchto prostředích se účinně etabloval jako vrcholový predátor. Díky svým charakteristickým fyzickým vlastnostem je prakticky nezaměnitelný. Na rozdíl od jiných místních druhů ryb nemá sumec šupiny, má dlouhé tělo s mohutnou přední a zploštělou zadní polovinou. Charakteristický tvar vyznačující se řitní ploutví skloněnou dolů, která se táhne po celé délce, jej odlišuje od jeho vodních protějšků.

Klíčový nástroj predátora

Co však sumce skutečně odlišuje, je jeho mohutná tlama. Tvor vybavený mohutnými čelistními oblouky zdobenými jemnými zoubky, které jsou často přirovnávány ke kartáčům, má rozsáhlou ústní dutinu schopnou rychlého a silného sání. Rychlým pohybem spodní čelisti dokáže sumec snadno pohltit kořist, což podtrhuje jeho postavení špičkového predátora ve vodě.

Dlouhověkost a obrovská hmotnost

Jedním z nejvíce fascinujících aspektů sumce je jeho působivá dlouhověkost. Může se dožít více než 30 let, existují i zmínky, že se někteří jedinci můžou dožít téměř sta let. Pokud jde o velikost, nenechávají nikoho na pochybách; mohou dosáhnout délky až tří metrů a vážit více než 130 kilogramů, čímž skutečně dostojí své pověsti vodních obrů.

Rozmanitá strava

Sumci se v našich vodách živí převážně rybami, ale nevyhýbají se ani jiným vodním obratlovcům, jako jsou žáby, hlodavci nebo mláďata vodních ptáků. Větší exempláře si troufnou i na dospělé kachny, ondatry či ryby těžší než 2 kg. Sumec je sice v našich vodách alfa predátorem, ale také reguluje populace bílých ryb a zároveň pomáhá vodnímu ekosystému tím, že konzumuje uhynulá zvířata.

Sumci a jejich vztah k člověku

Je zajímavé, že sumci patří k rybám, které se nebojí aktivně postavit člověku. Obzvláště ti, kteří jsou často drženi v rybnících a sádkách, mohou být agresivní. Jejich útoky však bývají spíše šokující než skutečně nebezpečné. Stačí zůstat v klidu, a většinou vše dobře dopadne.

Impozantní úlovky v českých vodách

A jak velké sumce se mohou objevit v České republice? Možná vás bude šokovat, že v našich vodách plave skutečný vodní obr. Konkrétně se zde vyskytuje sumec o délce 2,5 metru. Tvrzení potvrzuje Jakub Vágner, jeden z nejznámějších českých rybářů, který se svým nejnovějším úlovkem z přehrady Orlice podělil videem na Facebooku. Po vytrvalém půlhodinovém souboji ulovil sumce měřícího právě 2,5 metru. Vágner vyzývá všechny rybáře, aby se pokusili o podobný úlovek, ale zároveň zdůrazňuje, jak je důležité tyto obrovské ryby po ulovení opět pustit. "Tito sumci si zaslouží naši plnou úctu," dodává na konci videa.

Zdroje: zoom.iprima.cz, irozhlas.cz, cs.wikipedia.org