Zámek opředený historií

Počátky zámku Zbiroh sahají až do 13. století a seznam jeho majitelů připomíná "Kdo je kdo" mezi evropskou šlechtou. Králové, císaři a šlechtické rody, ti všichni sehráli v minulosti hradu svou roli a každý z nich zde zanechal nesmazatelnou stopu. Od vlády Přemysla Otakara II. až po císaře Rudolfa II. byl Zbiroh tichým svědkem přílivu a odlivu moci.

Zdroj: Youtube

Architektura zámku prošla mnoha proměnami, přičemž jeho současnou velkolepost mu dodala novorenesanční přestavba z 19. století od Augusta Ortha. Přesto však historie místa není jen příběhem královského lesku. Jeho temnější kapitola se odehrála během druhé světové války, kdy zdejší prostory využívala SS pro své aktivity, včetně údajných tajných rituálů ve sklepech. Senzibilové tvrdí, že z hlubin zámku vyzařuje zvláštní energie, která pramení z hexagramu vytvořeného esesáky, což připomíná děsivou minulost objektu.

Záhadná zámecká studna

Jednou z největších záhad zámku Zbiroh jsou jeho hlubiny – zámecká studna, která je nejhlubší v Evropě a sahá do závratné hloubky 163 metrů. O tajné chodbě vedoucí ze studny se tradují legendy, ale ani vyčerpávající výzkumy tvrzení nepotvrdily. V hloubce kolem 100 metrů se prý nachází falešné dno, kde průzkumníci objevili zbraně, spisy SS a různé artefakty.

Podle dokumentů ze studny vede tajná chodba, ve které Němci ukryli něco cenného. Vyvstává otázka: Co mohli nacisté v propasti ukrývat? Spekulace sahají od neobjevené Jantarové komnaty až po tajné spisy a zlato převezené sem letadlem v roce 1944. Poklady ukryté ve studni zůstávají dodnes nepolapitelné, protože odborníci varují před hledáním pokladů s odkazem na potenciální nebezpečí, které představuje možné podminování oblasti.

Odhalení ve sklepení

Nedávné vykopávky odhalily pod zámkem skrytou hladomornu, která evokuje ponuré příběhy z románu Alexandra Dumase "Muž se železnou maskou". Uvnitř byla objevena železná maska pocházející ze 17. století. Mrazivý nález odkazuje na krutější stránky historie, kdy takové masky byly nástrojem k umocnění utrpení vězňů nebo k zakrytí jejich identity.

Strašidelné příběhy

Kromě hmatatelné historie a artefaktů propůjčuje zámku nadpozemské kouzlo i lidová pověst. Legendy vyprávějí o dětském pláči ozývajícím se ze zapečetěné kašny nebo o příbězích pána, do kterého posmrtně několikrát udeřil blesk. Příběhy, ať už se zakládají na pravdě, nebo na fantazii, přispívají k tajemnému kouzlu památky.

Zámek Zbiroh je živá kronika lidských dějin. Jeho zdi byly svědky vznešenosti říší, válečných hrůz i nadpřirozena. Těm, kteří se odváží ponořit do jeho hlubin, nabízí Zbiroh jedinečnou cestu časem – cestu, kde každý kout může vést k novému objevu, nové záhadě nebo nové legendě, která čeká na rozluštění.

Zdroje: stoplusjednicka.cz, babinet.cz, jenprocestovatele.cz