Ron Mallett, profesor s revoluční teorií

Proč je pro nás "cestování časem" tak přitažlivé? Vědci po celém světě se snaží rozluštit tuto záhadu a přiblížit se k pochopení, zda a jak by mohlo být možné se vrátit či posunout v čase. Astrofyzik Ron Mallett věří, že toto tajemství rozluštil. Profesor fyziky na Connecticutské univerzitě představil revoluční myšlenku, která by mohla položit základy pro konstrukci skutečného stroje času.

Einsteinova teorie jako základ cestování časem

Mallettova teorie vychází ze základů Einsteinovy speciální teorie relativity. Tato teorie tvrdí, že čas se může zrychlovat nebo zpomalovat v závislosti na rychlosti pohybu objektu. Mallett věří, že pokud by bylo možné manipulovat s tímto konceptem, cestování v čase by se mohlo stát skutečností.

Cestování do budoucnosti a zpět v čase

Zatímco idea cestování do budoucnosti vychází z obecně akceptovaného pochopení relativity, Mallettova představa cestování zpět v čase je odvážnější. Klade důraz na využití laserové technologie a Einsteinovy obecné teorie relativity, která tvrdí, že hmotné objekty mohou ohýbat časoprostor – efekt, který vnímáme jako gravitaci. Podle Malletta by cirkulující paprsky světla mohly teoreticky zkroutit čas natolik, aby umožnily cestování zpět v čase.

Čtěte také

vesmírný hotel

Čtěte také

Dovolená ve vesmíru: luxusní hotel přivítá své první hosty už v roce 2027!

Hlavní výzvy Mallettovy teorie

Nicméně tato myšlenka je stále kontroverzní. Mnoho vědců v oboru je skeptických vůči praktické realizaci Mallettova nápadu. "Existují hluboké nedostatky v jeho teorii, což činí jeho nápad téměř nemožným," uvedl astrofyzik Paul Sutter.

Čtěte také

Teorie předpokládá, že se postupně všechny kontinenty spojí

Čtěte také

Jak bude vypadat za Země 300 milionů let: Z kontinentů vznikne "legrační" placka

Jedním z největších problémů s Mallettovou teorií je, že i kdyby byl stroj času vytvořen, mohl by zpětně cestovat pouze do doby, kdy byl stroj poprvé zapnut. To by vylučovalo cestování do jakékoli doby před vytvořením stroje.

Nevzdáváme se snu o cestování časem

Bez ohledu na to, zda je Mallettova teorie pravdivá, či nikoli, zájem o cestování v čase zůstává silný. S každým novým vědeckým objevem jsme o krok blíže k odhalení tajemství, která by mohla jednoho dne umožnit člověku dosáhnout dosud nemožného, a to cestování skrze čas. Ať už se stane realitou či nikoli, snaha o pochopení a dosažení cestování časem je dokonalým svědectvím lidského ducha, touhy poznat a touhy objevovat.

Zdroje: bbc.combeebom.comedition.cnn.com