Představte si malebnou vesnici s úzkými uličkami, kamennými domky a starobylými patníky. To všechno najdete v pražské čtvrti Střešovičky, která leží na jižním hřbetu střešovického kopce. Překvapivě má tato oblast daleko k historickému jádru Prahy, přesto se zde dochovalo něco, co může působit jako stroj času.

Zdroj: Youtube

Od vinic k dělnické kolonii

Historie Střešoviček sahá hluboko do minulosti. První zmínky o lokalitě lze najít již v zakládající listině Břevnovského kláštera z roku 993. Tehdy to bylo místo, které přilákalo dělníky a řemeslníky z celého kraje, kteří sem přicházeli za prací do Prahy. Až do 18. století tvořilo osadu jen několik málo stavení, ale postupně začalo docházet k rychlému nárůstu obyvatelstva.

Vznikaly malé jednopatrové domky s malými okny a ti nejchudší si dokonce stavěli příbytky přímo v pískovcových skalách, kde žilo i několik rodin pohromadě. Během 19. století se pak z původní malé osady stala dělnická kolonie.

Unikátní architektura a památková ochrana

Jedním z výjimečných rysů Střešoviček je zachovalá architektura. Domy v této části Prahy jsou stále převážně přízemní a mají malá okna. Bohatší obyvatelé si zde stavěli své domovy, a díky tomu se zde zachovalo mnoho historických budov. Nejenže zdejší domy oplývají historií, ale i samotné ulice jsou dlážděny tzv. "kočičími hlavami" a zdobí je staré kamenné patníky.

Bohužel, jako v případě mnoha historických městských částí, několik cenných objektů bylo zdemolováno. Přesto si Střešovičky zachovaly svou vlastní jedinečnou atmosféru a připomínají Zlatou uličku na Pražském hradě.

Tajemná zvonička a kostel sv. Norberta

Pro kompletní prohlídku unikátní lokalizace je třeba vyšlápnout kopec Norbertovou ulicí. Na vrcholku kopce vás přivítá střešovická zvonička, která byla několikrát důkladně zrestaurována a dodnes z ní čiší duch minulosti. Kromě zvoničky si můžete prohlédnout i kostel sv. Norberta, který pochází z konce 19. století. Jeho neobvyklá architektura a umístění na kopci dodávají této části Prahy zvláštní půvab.

Jedinečná atmosféra

V době, v níž vládne rychlá globalizace a města neustále mění svou tvář, jsou Střešovičky něžnou připomínkou bohaté pražské historie. Daleko od turistické stezky zůstává místo útočištěm pro své stálé obyvatele. Ulice vesnice jsou zřídkakdy přeplněné, kromě místních obyvatel, kteří se věnují své každodenní rutině, a občasných zatoulaných domácích zvířat. Absence davů turistů jen umocňuje autenticitu Střešoviček a z každé návštěvy se stává skutečně pohlcující cesta zpět v čase.

Zdroje: idnes.cz, kamsevydat.cz, kampocesku.cz