Lidé ve středověku měli své zvláštnosti a způsoby, které se lišily od těch dnešních. Možná to zní jako klišé, ale nepochybně to byla doba plná výzev a nelehkých podmínek pro každodenní život. Ať už se jednalo o nekvalitní obuv, strach z nemocí či neustálého ohrožení zloději, život středověkých lidí nebyl jednoduchý.

Zdroj: Youtube

Obuv a chůze ve středověku

Jedním z aspektů, který ovlivňoval pohyb ve středověku, byla obuv. Většina středověkých lidí nenosila pohodlné a moderní boty, jaké známe dnes. Místo toho obuvi dominovaly kožené ponožky, které byly daleko méně ochranné a vyžadovaly opatrnější kroky. Namísto dnešního standardního kroku středověcí chodci kladli důraz na prsty. Při chůzi tak vystrkovali nohy podobně jako baletky a nejprve se dotýkali země ploskou chodidla, a teprve poté dopadli celou vahou.

Přizpůsobení se nástrahám terénu

Tento způsob chůze mohl být sice náročnější na svaly, ale měl své výhody. Především tímto lehčím krokem byli schopni cítit překážky dříve, než na ně celou váhou těla dopadli. To snižovalo pravděpodobnost zranění, která by mohla nastat při neopatrném došlápnutí na ostrý kámen, kousek dřeva nebo dokonce na skrytého hada. Chůze, kdy člověk došlapuje nejprve na patu, je možná snazší, ale pokud člověk na něco nechce šlápnout, je těžší rychle se vyhnout.

Rozvoj obuvi a změny v chůzi

Důležitým bodem, který ovlivnil změnu způsobu chůze, byl vývoj obuvi kolem roku 1500. Lidé začali nosit více strukturovanou obuv, která poskytovala lepší ochranu a umožňovala jim jistější kroky na nerovném nebo nečistém terénu. S postupem času a vylepšením obuvi se začala upřednostňovat metoda chůze, jakou známe dnes, tj. chůze od paty k patě. Středověká chůze s důrazem na prsty se tak postupně vytratila a nahradil ji modernější způsob pohybu.

Návrat ke starobylému stylu

I když se zdá, že se středověký způsob chůze téměř ztratil, existuje skupina lidí, která se k němu vrací. Někteří běžci a pěší turisté volí tzv. "došlap přes prsty," který podobně jako středověká chůze klade důraz na prsty. Tento způsob může omezovat zranění kolen, ale není bez negativních účinků. Nepochybně to však má své kouzlo a mnozí, kteří se k němu vracejí, zmiňují úžasně vypracovaná lýtka.

Zajímavé je, jak obuv ovlivňuje náš pohyb a chůzi, a jaké jsou rozdíly mezi historickými způsoby a těmi současnými. Možná to zní jako zábavná historka, ale ukazuje to, jak jednoduché změny mohou ovlivnit tolik aspektů našeho života. Ať už jde o dobu středověku, nebo současnost, způsob, jakým chodíme, je jen jedním z mnoha rysů, které nás odlišují od našich předků.

Zdroje: historythings.com, mentalfloss.com, dotyk.cz