Pravěké obřady v srdci Moravy

Historie Stránské skály se začíná psát už v době pravěku, kdy byla svědkem shromáždění a rituálů našich vzdálených předků. Archeologické nálezy svědčí o tom, že tato skála byla v době paleolitu důležitým místem setkání. Představte si scénu, kde se na předělu dne a noci pravěcí lovci u stínů Stránské skály shromažďují k tajemným obřadům, aby vzdali hold svým bohům. Snad v naději na úspěšný lov, snad pro ochranu před nebezpečím. Jeskyně je skutečně velmi významnou archeologickou lokalitou, kde se našly stopy mořských i suchozemských pravěkých zvířat včetně zubů žraloka nebo šavlozubého tygra. Je zde také doloženo nejstarší použití ohniště člověkem ve střední Evropě na sever od Alp.

Válka a stíny minulosti

Stránská skála hrála významnou roli také během druhé světové války. Nacisté zde totiž vybudovali podzemní továrnu pro výrobu klíčových komponent leteckých motorů. Stopy nacistické okupace jsou ve Stránské skále patrné dodnes – od úzkých chodeb vytesaných do vápencového masivu po relikty minulosti ukryté v těchto podzemních prostorech.

Zapomenuté tragédie ve skalním labyrintu

Se Stránskou skálou jsou spojeny také tragické lidské osudy. Jedním z nich je příběh mladé dívky Vlastičky, která zemřela po pádu ze skály. Zda šlo o úmysl, nebo nešťastnou událost, se nikdy nepodařilo zjistit. Její zdrcená matka se pak krátce na to měla ve skalním labyrintu pod vlivem událostí oběsit. Dodnes mnozí citliví lidé tvrdí, že v místě neštěstí cítí negativní energii nebo dokonce vidí přízraky.

Lovci duchů a tajemství skály

Zdroj: Youtube

Právě paranormální jevy přitahují ke Stránské skále hodně senzibilů a psychotroniků, kteří zde hledají odpovědi na otázky, které se skrývají za hranicemi běžného světa. Nevysvětlitelné jevy dodávají tomuto místu další rozměr mystiky.

Existují dokonce skupiny, které se pokusily očistit místo od negativní energie pomocí rituálů. Ale zdá se, že paranormální jevy přetrvávají. Silná zemská energie, která zde vyvěrá, může být důvodem, proč se toto místo stává magnetem pro paranormální aktivitu.

Otázky bez odpovědi

Obývají Stránskou skálu skutečně duchové? Existují zde síly, které překračují naše chápání? Nebo je to vše jen výplod naší fantazie podnícený tajemným prostředím a fascinujícími příběhy? Na tyto otázky si musí každý odpovědět sám.

Místo zahalené v záhadách

Jedno je ale jisté. Stránská skála je svědkem pradávné historie, místem tajemných rituálů a smutných příběhů. Při procházce jejími temnými chodbami a jeskyněmi zažijete zvláštní dobrodružství, které vám utkví v paměti. Bez ohledu na to, zda věříte na duchy a paranormální jevy, určitě vás okouzlí svou jedinečností.

Zdroje: brnensky.denik.cz, lifee.cz, epochalnisvet.cz