Tým archeologů z univerzit v Birminghamu a Gentu se v rámci průkopnického úsilí pustil do bezprecedentního průzkumu krajiny Stonehenge. S využitím nové kombinace elektromagnetického indukčního průzkumu, dat z vrtů a cílených výkopů odborníci odhalili pokladnici pravěkých jam, přičemž nejvýznamnějším objevem je 13 stop široká jáma stará více než 10 000 let.
Objev není jen pouhým přírůstkem do kroniky Stonehenge, ale představuje nejstarší lidskou činnost, jaká kdy byla na Salisburské pláni zaznamenána. Význam nálezů zdůrazňuje Dr. Nick Snashall, archeolog památek Stonehenge a Avebury, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Upozorňuje, že použité techniky odhalily některé z nejstarších lidských aktivit v krajině Stonehenge, které označují oblast jako ohnisko lovecko-sběračských komunit dlouho před vztyčením slavných kamenů.
Skryté skvosty krajiny
Rozsah objevů je obrovský. Bylo identifikováno více než 400 velkých jam, jejichž průměr přesahuje 8,2 metru. Jámy pokrývají období od raného mezolitu až po střední dobu bronzovou a nabízejí zajímavý pohled do lidské historie. Jedna jáma vyniká zejména svou potenciální rolí lovecké pasti na velkou zvěř, což podtrhuje význam oblasti v pravěku.
Rozmístění jam, zejména na vyvýšených místech v okolí Stonehenge, naznačuje, že místa byla po tisíce let opakovaně navštěvována a měla svůj význam. Vzorec naznačuje nepřetržitý a vyvíjející se vztah ke krajině, který se měnil od lovecko-sběračských společností k pozdějším společenstvím doby bronzové.
Nový pohled na minulost
Paul Garwood, archeolog z Birminghamské univerzity, upozorňuje, že nálezy představují více než pouhé snímky historie. Jsou souhrnem tisícileté interakce člověka s krajinou, která odráží dynamické a neustále se měnící osídlení.
Nejde jen o doplnění našich znalostí o Stonehenge. Výzkum zásadně mění naše vnímání prostředí a významu této památky. Profesor Philippe De Smedt z Gentské univerzity vyzdvihuje roli geofyzikálního průzkumu a upozorňuje na schopnost vizualizovat podpovrchovou krajinu a vést archeologický průzkum s nebývalou přesností.
Nová éra archeologie
Průkopnická studie je důkazem síly moderních archeologických metod. Nejenže obohacuje naše chápání Stonehenge, ale otevírá také nové možnosti pro zkoumání dalších starověkých lokalit po celém světě. Krajina Stonehenge, kdysi považovaná za dobře pochopenou, odhalila svá hlubší tajemství a připomíná nám, že minulost je vždy zralá na nové objevení. Když budeme pokračovat v odhalování podobných záhad, získáme nejen znalosti, ale i hlubší spojení s naším společným lidským dědictvím.
Zdroje: express.co.uk, theguardian.com, dailymail.co.uk