Spojitost s českou krajinou

Stolové hory, nazývané Księża Góra nebo Góry Stołowe, leží na jihu Polska, nedaleko českých hranic, kousek od města Náchod. Patří do horského pásma Středních Sudet a zahrnují i proslulé Adršpašsko-teplické skály, které jsou známé také jako Broumovská vrchovina.

Krása způsobená erozí

Zdroj: Youtube

Stolové hory jsou výsledkem dlouhodobé eroze pískovcového masivu. Tato hornina jim dala charakteristický vzhled plný hlubokých skalních puklin, úzkých roklí a zajímavých skalních tvarů. Od roku 1993 jsou tyto hory uznávány a chráněny jako národní park. S rozlohou přes šest tisíc hektarů nabízí park více než sto kilometrů značených turistických tras. Jedním z vrcholů návštěvy je skalní labyrint Bludné skály (Błędne Skały), místo, které si mnozí pamatují z natáčení Letopisů Narnie.

Hollywoodská návštěva Stolových hor

I když byla většina série Letopisy Narnie natočena ve Slovinsku, několik klíčových scén bylo natočeno právě ve Stolových horách. Producenti byli natolik ohromeni, že se zde rozhodli natáčet i pokračování "Princ Kaspian". Scenárista Grant Major a režisér Andrew Adamson zde nalezli takřka mystickou atmosféru, kterou pak využili ve filmu. Ve skalním labyrintu Błędne Skały (Bludné skály) se natáčely scény, kde se jedna z hlavních postav, Lucie, setká s bájným lvem Aslanem.

Skalní labyrint a další vrcholné body

Stolové hory nabízejí nejen úžasnou kulisu pro filmaře, ale také nespočet dobrodružství pro milovníky přírody. Jedním z hlavních vrcholů, který byste měli navštívit, je Szczeliniec Wielki. I když tato trasa nepatří k nejnáročnějším, je zdejší výhled zaručeně dechberoucí. Dalším nezapomenutelným místem je Błędne Skały, skalní labyrint, který je spojený s legendárním duchem hor jménem Liczyrzepa. A nenechte si ujít ani hřeben Zawory, nejzápadnější část Stolových hor.

Ideální destinace pro každého

Je těžké najít důvod, proč byste neměli tento nádherný kraj navštívit. Ať už jste fanouškem horské turistiky, milujete Letopisy Narnie, nebo hledáte jedinečný víkendový výlet, Stolové hory nabízí pro každého něco. Přitom vše je jen kousek od českých hranic, což z toho dělá ideální destinaci pro krátký i delší pobyt. Stolové hory jsou navíc i na české straně.

Ačkoliv se Letopisy Narnie mohou zdát jako dávné vzpomínky, dobrodružství, které v nich čtyři sourozenci prožívají, najdete i ve Stolových horách. Je to místo, kde se potkávají fantazie a skutečnost, a kde každý může najít svůj vlastní kus Narnie.

Zdroje: pl.wikipedia.org, echo24.cz, filmowe-szlaki.pl