Štěnice, drobní tvorové, kteří mají talent měnit naše klidné noci ve svědivé noční můry, se výrazně rozšířily zejména v rušných městech, jako je Paříž. Virální videa z pařížského metra a dalších veřejných míst možná situaci zveličují, ale skutečně upozorňují na reálné obavy. Vzhledem k událostem, jako jsou letní olympijské hry v Paříži, které jsou na obzoru, by příliv lidí mohl problém štěnic ještě zesílit.

Zdroj: Youtube

Náhlá invaze

Celosvětový nárůst výskytu štěnic je alarmující, když uvážíme, že v minulosti byly chemické pesticidy téměř vymýceny. Ve 20. století došlo díky chemickým látkám, jako je DDT, k masivnímu snížení výskytu štěnic. Radost však trvala jen krátce. V posledních letech hlásí města po celém světě, nejen v Evropě, drastický nárůst problémů se štěnicemi.

Proč se štěnice vrátily?

Někdo by se mohl ptát, co je příčinou tohoto opětovného nárůstu. Faktorů je celá řada:

  1. Urbanizace: S tím, jak se stále více lidí stěhuje do měst, poskytují hustá lidská obydlí ideální prostředí pro množení těchto škůdců.
  2. Zvýšená frekvence cestování: Globalizace a snadné cestování znamenají, že se lidé pohybují více než kdy jindy a nevědomky s sebou přenášejí i tyto škůdcce.
  3. Odolnost vůči pesticidům: V tom spočívá jádro problému. Štěnice se postupem času vyvinuly tak, že se staly rezistentními vůči většině běžných insekticidů, čímž se staly neúčinnými. Dokonce ani kdysi účinná řešení, jako je diatomitová zemina, již nejsou spolehlivým prostředkem.

Jak na ně

Jaký je vzhledem k tomuto chmurnému scénáři další postup? Je zřejmé, že staré metody selhávají. Česká republika je toho dobrým příkladem. Přes veškerou snahu zamoření štěnicemi přetrvává. Krajské hygienické orgány upozorňují, že s touto hrozbou se nyní mohou účinně vypořádat pouze vyškolení profesionálové.

Problémem štěnic, stejně jako jiných škůdců, není jen jejich přítomnost, ale i potenciální zdravotní rizika, která představují. Nemusí sice přenášet nemoci, ale psychické a fyzické nepohodlí, které způsobují, je nepopiratelné. Štěnice navíc nerozlišují, zamořují místa bez ohledu na sociální či ekonomické zázemí.

Rady pro ochranu a prevenci

Těm, kteří se chtějí chránit, odborníci nabízejí několik rad. Ostražitost během cestování, kontrola zavazadel, praní oblečení při vysokých teplotách a vyhýbání se nábytku z druhé ruky mohou riziko snížit. Pokud však dojde k napadení, je nezbytné přivolat odborníky. Dezinfekce, dezinsekce a deratizace prováděná profesionály jsou v současnosti asi nejúčinnějšími způsoby, jak se s těmito škůdci vypořádat.

Zatímco se svět vyvíjí, vyvíjejí se i jeho škůdci. Dnešní problém štěnic je toho důkazem. Vzhledem k tomu, že tito škůdci nadále čelí našim konvenčním kontrolním opatřením, je to jasná připomínka toho, že se musíme neustále přizpůsobovat a inovovat, což zdůrazňuje význam výzkumu, informovanosti veřejnosti a odborného zásahu.

Zdroje: denik.cz, independent.co.uk, vox.com