Umělecký původ a raný život

Stella se narodila v dubnu 1922 a její umělecké sklony byly téměř předurčeny. Její otec, Jan Zázvorka, byl uznávaným architektem, její bratr Jan se zase prosadil v oblasti scénografie. Stella se zdokonalovala pod vedením E. F. Buriana a v prvních letech hrála v různých divadlech, až nakonec získala dlouhodobé angažmá v Městských divadlech pražských.

Profesionální úspěchy

Stellina rozmanitá škála rolí ukázala její všestrannost a komediální talent. Její postavy promlouvaly k divákům jazykem, který přesahoval slova – byly svérázné, skutečné a hluboce srozumitelné. Na jevišti její korpulentní postava a výrazný hlas dodávaly jejím komickým výstupům další vrstvy. Kromě filmů byla Stella také hvězdou rozhlasu, kde po desetiletí těšila posluchače svými jedinečnými vypravěčskými schopnostmi.

Její filmografie byla opravdu bohatá. Nezapomenutelné role ztvárnila například ve snímcích Anděl na horách, Limonádový Joe, Svatba jako řemen, Utrpení mladého Boháčka, Jak utopit dr. Mráčka aneb…, Zítra to roztočíme, drahoušku, Což takhle dát si špenát…….

Dojímavá kapitola jejího života přišla během působení v Divadle Větrník. Zde se Stella setkala s Milošem Kopeckým, mužem, který se stal jejím jediným životním partnerem. Narození jejich dcery Jany bylo radostnou událostí, ale kvetoucí štěstí bylo pomíjivé. Zánik jejich manželství a srdcervoucí ztráta dcery, která v patnácti letech spáchala sebevraždu, byly stíny, které ji pronásledovaly.

Borotín: Oáza klidu

Chalupa v Borotíně se stala Stelliným cenným útočištěm. Venkovské sídlo, které se nacházelo v příhodné vzdálenosti od Prahy, mělo rozsáhlou zahradu a útulnou stodolu. V průběhu let Stella proměnila zchátralý domek v malebnou chalupu, a to díky svému uměleckému citu a šikovnosti místních obyvatel, jako byl Václav M., kteří jí pomáhali při různých pracích na chalupě. Blízkost Stelly a Václava vedla mezi vesničany k šeptandě o možném milostném vztahu, ačkoli obě strany se těmto spekulacím obratně vyhýbaly.

Když přišla řeč na Stellina tajného milence, fámy se rozjely na plné obrátky. Byl Václav M. nejmenovaným partnerem, nebo šlo o zcela smyšlený příběh? Zatímco Václav veškeré narážky nesměle odrážel, lidé si nemohli pomoci a pokračovali ve spekulacích.

Poslední kapitola a odkaz

Rok 2005 znamenal konec Stellina výjimečného života. V květnu byla hospitalizována kvůli srdeční arytmii a podlehla infarktu. Její pozemský majetek, včetně chaty v Borotíně, přešel na jejího synovce Jana, který zachovává původní kouzlo nemovitosti.

Život Stelly Zázvorkové byl plný kontrastů. Byla slavnou veřejnou osobností a obratně vyvažovala svůj osobní život, který zahrnoval vrcholy, pády i rodinné tragédie. Borotínská chalupa měla v jejím životě důležité místo – jezdila sem od konce 60. let, čerpala tu energii a možná tu prožívala i tajnou lásku. Dnes už zřejmě nikdo nezjistí, zda Stella ve svém venkovském příbytku našla romantický vztah, ale s jistotou lze říct, že Borotín byl místem, kde oblíbená herečka našla klid, který hledala.

Zdroje: blesk.cz, fdb.cz, zivotopis.osobnosti.cz