Příběh štěchovického pokladu je plný záhad, mýtů a nezodpovězených otázek. Desítky let se o něm vedou vášnivé debaty a hledá ho řada dobrodruhů, avšak dosud bez úspěchu. Byl údajně pohřben na konci druhé světové války a měl obsahovat nesmírné bohatství přepravené z Německa, avšak nové poznatky nám nabízejí jiný pohled na tuto legendu. Co když je všechno jinak, než se na první pohled zdá?

Vlak plný zlata a cenností

Oficiální verze příběhu o pokladu, kterou jako první prezentoval hledač Helmut Gaensel, je skutečně fascinující. Hlásá, že 18. dubna 1945 vyjel z Berlína vlak plný cenností směrem na jihovýchod do protektorátu Čechy a Morava. Ve skutečnosti ale existují silné důkazy naznačující, že tato verze může být spíše mýtem než skutečností.

Čtěte také

Co ukrývá podzemí nacistické továrny?

Čtěte také

Neprobádaný podzemní komplex Richard u Litoměřic: Skrývá obří nacistický poklad?

Plán ARLZ: Skutečný cíl nacistických transportů?

Dokumenty z vojenského historického archivu v Praze ukazují, že nacisté měli dobře připravený plán na ústup z okupovaných území, známý jako plán ARLZ. Tento plán obsahoval čtyři fáze – uvolnění, vyklizení, ochromení a zničení. Ve skutečnosti je pravděpodobné, že pokud by nacisté měli nějaký poklad, vezli by ho do Rakouska, což byl cíl jejich evakuačních transportů, nikoli do Čech.

Frankův archiv

Dalším zarážejícím momentem v celé záhadě štěchovického pokladu je takzvaný Frankův tajný archiv. Po válce francouzské úřady vyslechly německého důstojníka, který tvrdil, že v rokli Dušno byly zakopány bedny. Toto tvrzení je však v rozporu s vyjádřením velitele ženijní školy SS Emila Kleina, který mluvil o jiném způsobu ukrytí materiálu a nikdy nesdělil konkrétní umístění úkrytu.

Vlak skrze zdevastované Drážďany

Existuje i důkaz, který vyvrací možnost, že by zlato mohlo přijet vlakem z Berlína do Štěchovic na konci války. Cesta z Berlína do Prahy by vedla přes Drážďany, které byly v polovině února 1945 srovnány se zemí spojeneckými nálety. Vlak by tedy nemohl tudy projet.

Čtěte také

Křivoklát je jedním z nejstarších českých hradů

Čtěte také

Hrad Křivoklát: Gotický skvost údajně stále skrývá poklad zločince Babinského

Přestože štěchovický poklad zůstává záhadou, je důležité udržovat kritický pohled. Jak se ukázalo, často mohou být původní tvrzení zavádějící a důležité je pátrat po faktických důkazech než uvěřit legendě. Bez ohledu na skutečný obsah pokladu je však jasné, že záhada štěchovického pokladu stále fascinuje a vede k dalšímu zkoumání historie druhé světové války.

Zdroje: badatele.netseznamzpravy.czwikipedia.org