Výprava do temného srdce Šumavy

Statek Pohádka stojí v malebném městečku Čachrov na Šumavě. I přes malebné jméno jeho minulost rozhodně pohádková není. Naopak se k němu váží děsivé až hororové příběhy. Jako by zlo doslova přitahoval. A právě kvůli své pohnuté historii je objekt nesmírně lákavý pro návštěvníky z celé republiky.

Zdroj: Youtube

Kdysi na louce s krásným panoramatickým výhledem na krajinu stávala osada čítající tři statky. Dnes už je tam ale jen jeden z nich, Pohádka. Ten byl založený na počátku 19. století a býval domovem rodiny Pangerlových, která sem přišla z Německa.

Pověst o prokletí a strize

Pověsti o tomto místě jsou stejně staré jako samotné stavení. Jedna z nich vypráví o stařeně, která žila v blízkosti statku a byla místními považována za čarodějnici. Když v roce 1828 vypukl v nedaleké obci Strážov požár, obviňovali lidé tuto ženu a ukamenovali ji na místě. Legenda říká, že striga ve svých posledních okamžicích proklela celé místo, což může být jedním z důvodů pro paranormální aktivitu, která je s tímto místem spojena.

Temná kapitola v historii statku

V průběhu let měl statek Pohádka několika různých majitelů. Jedno z nejdramatičtějších období jeho existence bylo to, kdy zde žil slavný sériový vrah Ivan Roubal. Bylo to v devadesátých letech 20. století, kdy se Roubal na tomto místě usadil.

Tehdy čtyřicetiletý Ivan Roubal, bývalý člen Svědků Jehovových, se rozhodl na Pohádce hledat klid a nový začátek. S jeho příchodem ale začala další kapitola hrůzy na statku. Přestože Roubal původně zamýšlel věnovat se chovu dobytka, jeho pobyt na Pohádce ho přivedl na temnou cestu sériového vraha.

Neznáme přesně, jaké podivné vlivy statek měl na Roubala, zda se také stal svědkem zjevení a slyšel děsivé zvuky. Nicméně, za dobu, kdy zde pobýval, spáchal nejméně pět vražd. Prý své oběti svazoval a nechal je udusit svou vlastní váhou, přičemž některá těla nebyla nikdy nalezena, neboť je prý Roubal dával sežrat prasatům, která na statku choval.

Po zatčení Roubala v roce 1994 zůstal statek Pohádka opuštěný a jeho zvířata byla objevena v chlévech, kde zemřela hlady. Tento tragický příběh pouze přidává na děsivosti tohoto místa a je jedním z důvodů, proč získal takovou pověst.

Opuštěný a zpustošený statek

I přes svou děsivou minulost zůstává statek Pohádka magnetem pro návštěvníky. Zatímco někteří zde hledají důkazy paranormálních aktivit, jiní jsou jednoduše fascinováni jeho strašidelnou historií. Někteří z nich tvrdí, že slyšeli podivné zvuky nebo hlasy, jiní zase zaznamenali selhání své techniky při pokusu o dokumentaci jejich zážitků na tomto místě.

Ačkoli je dnes statek Pohádka ve stavu rozkladu, jeho příběh je tak působivý, že zanechává nezapomenutelný dojem na každého, kdo ho navštíví. Ať už se jedná o pravdu, anebo o pověsti, jedno je jisté - statek Pohádka je jedno z nejzajímavějších a nejzáhadnějších míst na Šumavě. A kdo ví, možná právě tato aura tajemství a neznáma je to, co sem přitahuje tolik návštěvníků.

Zdroje: denik.cz, plzen.rozhlas.cz, plzenoviny.cz