Tajemná oáza mezi kopci a lesy

Ve stínu vysokých kopců a obklopené hustými lesy v Šen-jangu se nachází jedno z nejpodivnějších míst na světě. Město, v němž byly luxusní vily určené pro nejbohatší, nyní obývá dobytek a příležitostní dobrodruzi. Zahrady mezi domy se proměnily v úrodná pole.

Zdroj: Youtube

Luxusní vize z roku 2010

Dříve než začneme zkoumat paradoxní situaci, pojďme se vrátit o několik let zpět. Psal se rok 2010, když šanghajská společnost Greenland Group představila svůj ambiciózní projekt – State Guest Mansions. Cílem bylo vytvořit komplex 260 luxusních vil určených pro ty nejbohatší. Monumentální architektura, královské fasády a dokonalá úprava krajiny měly být synonymem luxusu a společenského postavení. Ovšem jen dva roky po zahájení prací byla celá výstavba zastavena. Dnes prázdné vily vytvářejí surrealistický obraz podobající se labyrintu.

Spekulace o pádu projektu

Proč byly všechny luxusní vily ponechány svému osudu? Přesné důvody neúspěchu výstavby nejsou známé, ale místní obyvatelé spekulují, že za tím může být úřední korupce a omezení financování, které následovalo po snaze vlády potírat nekontrolovanou výstavbu.

Nová role opuštěných vil

Dnes v okolí chátrajících vil pracují zemědělci na svých polích. Garáže, které měly kdysi chránit luxusní automobily, slouží jako skladiště pro balíky sena. Místo bohatých obyvatel vidíte pouze pasoucí se krávy mezi mramorovými sloupy, jak hledají stín pod klenutými verandami.

Vnitřní svět zpustlého luxusu

Když vstoupíte do opuštěných domů, narazíte na místnosti, v nichž vrstva prachu a špíny výrazně kontrastuje s nádhernými mramorovými podlahami a křišťálovými lustry. Ačkoliv pokoje bez nábytku zdobí nádherné kazetové stropy s komplikovanými mozaikami, místo luxusní vůně vás zde překvapí odér dobytka.

Rozpadající se vily plné graffiti s hromadami odpadků naznačují, že místní zemědělci se svým dobytkem nejsou jediní, koho toto místo láká. Počet nadšenců fascinovaných opuštěnými městy neustále roste, a opuštěné vily v Šen-jangu se tak staly jedním z jejich oblíbených cílů. Proto sem míří mnoho dobrodruhů, kteří ve vilách stráví několik dní a své zážitky nadšeně sdílí na internetu.

Fenomén opuštěných domů v Číně

Města duchů jako v Šen-jangu nejsou v Číně ničím neobvyklým. Podle odhadů existuje v zemi asi 65 milionů prázdných domů. Projekt State Guest Mansions tedy není jen výjimkou, ale spíše smutným připomenutím rychlé urbanizace a přebujelé výstavby, která ovládla zemi.

Předměstí v Šen-jangu je nyní pevně v rukou dobytka a farmářů, kteří našli způsob, jak využít opuštěnou půdu a budovy. I když tato vesnice možná nikdy nezazáří tak, jak bylo původně zamýšleno, její noví obyvatelé ji oživují jiným způsobem, tichým a pokorným, ale přesto plným života a naděje.

Zdroje: nypost.com, odditycentral.com, arabnews.com